HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská vakcína Sputnik V bola zaslaná na schválenie WHO

vakcína
Ilustračný obrázok/pixabay
Tvorcovia Sputniku V, prvej registrovanej vakcíny Covid-19 na svete, požiadali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o oficiálnu certifikáciu. Prelomová ruská vakcína sa v súčasnosti vyhodnocuje v Ženeve, informuje portál RT.

Predstaviteľka WHO v Rusku Melita Vujnovičová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vysvetlila, že vakcína je predmetom skúmania poprednej medzinárodnej zdravotníckej agentúry. „WHO zatiaľ nedospela k záverom, vakcíny prechádzajú systémom hodnotenia,“ vysvetlila. „Vieme, že vakcína Sputnik V bola predložená na certifikáciu do Ženevy, do sídla WHO.“

Vujnovičová vyjadrila dôveru ruskému farmaceutickému priemyslu a potvrdila, že po absolvovaní medzinárodnej certifikácie WHO ruskú vakcínu akceptuje. Pre Televíznu stanicu Rossija-24 uviedla, že medzi tvorcami Sputniku V a WHO prebieha dialóg a poznamenala, že je „optimistická“ v otázke rozhodnutia globálnej zdravotníckej agentúry o odporúčaní vakcíny.

Neuveriteľné: Nová vedecká štúdia tvrdí, že ústna voda môže zabiť koronavírus do 30 sekúnd

V auguste ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že v krajine bola zaregistrovaná prvá vakcína proti Covid-19 na svete s názvom Sputnik V. Bola vyvinutá moskovským Výskumným strediskom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleja, v súčasnosti prechádza klinickým testom tretej fázy, do ktorého je zapojených 40 000 dobrovoľníkov.

V októbri Ruský fond priamych investícií (RDIF) oznámil, že požiadal WHO o urýchlenú registráciu, čo by umožnilo rýchlejšie schválenie vakcíny a Putin oznámil, že Rusko vytvorilo aj ďalšiu vakcínu s názvom EpiVacCorona, ktorú vyrába sibírske Vector Centrum. Pripravuje sa aj ďalšia  vakcína z moskovského Čumakovovho centra. V novembri RDIF oznámil,  že Sputnik V je na 92 percent efektívny na základe výsledkov testovania prvých 16 tisíc dobrovoľníkov.

Brusel varuje Maďarsko pred dovozom a použitím ruskej vakcíny proti koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info