HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vakcína bez ihly. Dali by ste sa zaočkovať cez nos?

Ilustračný obrázok / Pixabay

Vedci sľubujú, že najúčinnejšou zbraňou proti koronavírusu bude vakcinácia. Farmaceutickí giganti pracujú na jej dokončení v injekčnej podobe, tím výskumníkov v Spojených štátoch sa však na to rozhodol ísť inak. A u myší zatiaľ slávia úspech.

Tím vedcov z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis prišiel s invenčnou myšlienkou. Vakcína, ktorú vyvíjajú, sa nebude podávať prostredníctvom vpichnutia ihly, ale cez nos. Správu o štúdii škola publikovala na svojom webe a ich prácu zverejnil aj časopis Cell.

Nos je pre nový koronovavírus, čiže SASR-CoV-2, zvyčajne vstupnou bránou. A aplikovať vakcínu touto cestou sa ukazuje byť dobrý nápad. Vedci zistili, že už jedna takto podaná dávka je účinná ako prevencia rozvinutia infekcie u myší. Plánujú ju preto ďalej testovať.

Bude očkovanie rovnako dobrovoľné ako testovanie?

Výsledky novej štúdie hovoria, že nazálna vakcína vytvorila v organizme skúmaných hlodavcov silnú imunitnú odpoveď. Obzvlášť účinná bola v nose a dýchacích cestách, keď zabránila tomu, aby sa vírus uchytil v tele. „Tieto myši boli veľmi dobre chránené pred ochorením,“ uviedol vedúci projektu profesor Michael S. Diamond.

Okrem toho, u niektorých myší videli tzv. sterilizáciu imunity, čo znamená, že imunitný systém bol schopný zabrániť patogénu, aby sa ďalej množil, čo je u vakcíny žiaduce. Tieto hlodavce po kontakte s vírusom nemali žiadne príznaky infekcie.

Vedci porovnávali v procese výskumu dva typy vakcín – intramuskulárnu, ktorá sa aplikuje ihlou do svalu a nosovú. Injekčná forma vyvolala imunitnú odpoveď, ktorá zabránila zápalu pľúc, neochránila však pred infekciou v nose a pľúcach. To znamená, že takáto vakcína by mohla znížiť závažnosť priebehu ochorenia COVID-19, infekciu však nezastaví.

Očkovanie proti koronavírusu bude určite dobrovoľné

Naproti tomu, pri aplikovaní účinnej látky cez nos sa zamedzilo rozvinutiu nákazy v horných aj dolných cestách, čiže nose i pľúcach, čo naznačuje, že takto očkovaní jedinci nebudú šíriť vírus ďalej a infekcia sa u nich nevyvinie ani nikde v tele.

Vo svete už existuje vakcína, ktorá sa podáva cez nos. Volá sa FluMist a je určená proti chrípke. Používa oslabenú formu živého vírusu a preto ju nemožno indikovať v prípade rizikových pacientov s oslabeným imunitným systémom, napríklad v dôsledku rakoviny alebo cukrovky. Nová nazálna vakcína v realizovanej štúdii však nevyužíva živý vírus, čo ju pravdepodobne robí bezpečnejšou.

Vedci tvrdia, že nová „nosová vakcína“ vyzerá sľubne, zatiaľ však bola testovaná len na myšiach. Preto chcú pokračovať v jej skúmaní u primátov, s plánom pristúpiť čo najskôr aj ku klinickým pokusom na ľuďoch, aby zistili, či bude rovnako účinná a zároveň i bezpečná.

Je očkovanie iba biznis?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info