HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin na samite požiadal o zrušenie sankcií pre chudobnejšie krajiny, ktoré bojujú s pandémiou

Na snímke zľava čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin, brazílsky prezident Jair Bolsonaro, indický premiér Naréndra Módí a juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa pózujú pre spoločnú fotografiu počas 11. summitu krajín združenia BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) v Brazílii 14. novembra 2019. FOTO TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol, aby krajiny zrušili sankcie proti štátom, ktoré bojujú s koronavírusom, pretože globálny hospodársky pokles spôsobený pandémiou sa stále zhoršuje, informuje portál RT.

Vladimir Putin na utorňajšom samite BRICS prostredníctvom videokonferencie uviedol, že Rusko žiada, aby globálne spoločenstvo „odstránilo všetky obmedzenia a sankcie v obchode, aspoň pre tie krajiny, ktoré zúfalo potrebujú dodávky potravín, liekov a lekárskeho vybavenia v boji proti tejto pandémii.“

BRICS predstavuje päť hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík – Brazíliu, Rusko, Indii, Čínu a Južnú Afriku.

Keď sa v apríli začala ukazovať miera hospodárskeho narušenia, navrhla ruská vláda v OSN rezolúciu, ktorá zruší obmedzenia a upustí od obchodných sporov s cieľom uvoľniť vývoz potravín a liekov. USA a Európska únia, ako aj ďalšie krajiny však vyjadrili nesúhlas.

Hypersonický protitankový projektil (5 Mach). To tu ešte nebolo

V tom čase ruskí predstavitelia medzinárodnej organizácie vo Washingtone tieto zásahy odmietli a vyhlásili, že „neochota mnohých medzinárodných hráčov rozlúčiť sa s ich sankčnou politikou stavia bežných ľudí v najzraniteľnejších štátoch na pokraj prežitia“.

Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa bolo najmenej 55 miliónov ľudí na celom svete infikovaných koronavírusom a 1,3 milióna z nich zomrelo. V septembri analytici varovali, že pandémia odhalila neisté postavenie potravinových dodávateľských reťazcov, a vedci tiež varovali pred rizikom globálneho nedostatku liekov v dôsledku prerušenia niektorých distribučných kanálov.

Kremeľ: Uvítame každý pokus amerického prezidenta o na nadviazanie vzťahov s Ruskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info