Trump minulý týždeň zvažoval útok na Irán, zastavili ho poradcovia
17 | 11 | 2020 I Michal Filek/TASR

Dosluhujúci prezident USA Donald Trump sa minulý týždeň radil so svojimi poradcami o prípadnom útoku na Irán, ktorý by bol zameraný voči jadrovému programu Teheránu. Informovali o tom v pondelok noviny The New York Times (NYT) s odvolaním sa na štyroch bývalých a súčasných amerických predstaviteľov.


Trump sa podľa nich pýtal svojich popredných poradcov, čo si myslia o možnosti amerického útoku voči Iránu. Poradcovia však prezidenta od takéhoto kroku odrádzali s argumentom, že by tým v posledných týždňoch svojho úradovania mohol vyvolať širší regionálny konflikt.

Stretnutie Trumpa s poradcami sa podľa NYT uskutočnilo minulý štvrtok v reakcii na najnovšiu správu dozornej jadrovej agentúry OSN, podľa ktorej iránske zásoby obohateného uránu už 12-násobne prevyšujú limit stanovený v dohode so svetovými mocnosťami.

Ruská armáda testuje nové kaťuše. Raketometný systém TOS-2 (VIDEO)
Pravnukovia legendárnych Kaťúš z druhej svetovej vojny sa vracajú do výzbroje ruskej armády. V podobe raketometného systému TOS - 2. Čítať ďalej
16 | 11 | 2020 | Ivan Brožík


Na schôdzke sa údajne zúčastnili aj viceprezident Mike Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, úradujúci šéf Pentagónu Christopher Miller a predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley.

Podľa zdrojov NYT je možné, že prezident stále zvažuje, že by zaútočil na ciele spojené s Iránom alebo na jeho spojencov, napríklad na Teheránom podporované milície v susednom Iraku.

Irán na základe dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015 obmedzil svoj jadrový program výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií. Donald Trump však od dohody v roku 2018 odstúpil a následne obnovil tvrdé sankcie voči Teheránu.

Irán sa v tejto situácii začal postupne odkláňať od kľúčových ustanovení dohody, keď začal obohacovať urán nad úroveň stanovenú dohodou a zvýšil jeho zásoby nad povolený limit.

Novozvolený prezident USA Joe Biden, ktorý sa má ujať úradu 20. januára, sľubuje, že sa pokúsi jadrovú dohodu s Iránom obnoviť, k čomu vyjadrujú ochotu aj predstavitelia islamskej republiky. Takýto krok by však Bidenovi sťažilo, ak by Trump v posledných týždňoch svojho úradovania podnikol kroky, ktorými by Irán rozhneval, píše agentúra DPA.

Americký vyslanec prezradil, že diplomati skrývali pred Trumpom skutočný počet amerických vojakov v Sýrii
Keď prezident Donald Trump nariadil stiahnuť zo Sýrie všetkých amerických vojakov, jeho vlastní diplomati pred prezidentom skrývali skutočný počet amerických síl, prezradil v novom rozhovore vyslanec Jim Jeffrey, informuje portál RT. Čítať ďalej
15 | 11 | 2020 | Marek Molnár