HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský diplomat je pripravený hovoriť s každým. „Nevidím žiadny problém v stretnutí s Cichanovskou,“ tvrdí

Cichanovská je presvedčená o svojom víťazstve vo voľbách. Foto: TASR (AP)

Keď protesty v Bielorusku vstupujú do tretieho mesiaca, jeden z popredných ruských diplomatov zdôraznil, že Moskva vždy počúva všetky strany a nevidí problém v neformálnych stretnutiach OSN s vodkyňou opozície Svetlanou Cichanovskou, informuje portál RT.

Keď sa ho pýtali na niekoľko stretnutí organizovaných OSN s predstaviteľmi bieloruskej opozície, stály predstaviteľ Moskvy pri OSN v New Yorku Vasilij Nebenzia pre agentúru RIA Novosti uviedol, že skutočne hovoril s Cichanovskou a nevidí „v tom žiadny problém“.

„Uskutočnilo sa takzvané stretnutie Arria formula, ktoré zorganizovalo Estónsko. Áno, Cichanovská tam bola a rozprávali sme sa. Na rozdiel od našich (západných partnerov) počúvame všetky strany,“ uviedol Nebenzia.

Cichanovská bola v augustových bieloruských voľbách hlavným rivalom dlhoročného vodcu Alexandra Lukašenka. Zatiaľ čo súčasný prezident vyhral s 80 percentami hlasov, opozícia a mnoho medzinárodných pozorovateľov tvrdí, že voľby boli zmanipulované. Odvtedy vyšlo do ulíc niekoľko tisícok ľudí, pričom krvavé strety proti bezpečnostným silám si vyžiadali stovky zranených a najmenej šesť mŕtvych.

Zuckerberg prezradil zamestnancom, že je „jasné“, že Biden vyhral sporné americké voľby

Zatiaľ čo Moskva uznala Lukašenka za víťaza a ponúkla angažovanému vodcovi pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov na udržanie ekonomiky jeho krajiny nad vodou, vyjadrila znepokojenie nad jeho riešením situácie.

Začiatkom tohto mesiaca sa ruskí diplomati snažili dištancovať od rozhodnutia zaradiť Cichanovskú, ktorá utiekla do susednej Litvy, na medzinárodný zoznam hľadaných osôb s odôvodnením, že tak urobili iba v súlade so zmluvou o únii medzi týmito dvoma krajinami.

Začiatkom tohto mesiaca portál RT informoval, že šéf moskovského zahraničného spravodajstva bol vyslaný do Minsku, aby Lukašenkovi vysvetlil závažnosť masových protestov. Podľa jedného experta na zahraničnú politiku s blízkymi väzbami na Kremeľ šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin zistil, že vodca „si neuvedomoval vážnosť situácie“.

Gatesova nadácia investovala ďalších 70 miliónov dolárov na distribúciu vakcín proti Covid-19 do krajín 3. sveta

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info