fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Zdá sa, že tej pliage sme „väzy nezlomili“ a atómovka zasiahla nás, nie vírus

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Slovenský europoslanec Robert Hajšel okomentoval súčasnú situáciu na Slovensku. Posledné denné bilancie ukazujú, že aj napriek celoplošnému testovaniu sme koronavírusu väz nezlomili, píše vo svojom statuse na sociálnej sieti. Navyše po predĺžení núdzového stavu si ani neužívame viac slobody, čo nám sľuboval premiér Igor Matovič. Kde sa urobila chyba?

Krajiny ako napríklad Belgicko nerobilo žiadne celoplošné testovanie, ale sprísnilo obmedzujúce opatrenia a denné prírastky otestovaných infikovaných znížilo za posledné tri týždne niekoľkonásobne. Podobne to je aj v Českej republike, tam je to zlepšenie o niečo pomalšie.

Europoslanec už skôr spochybňoval účinnosť celoplošného Ag testovania. Ako oveľa účinnejšie opatrenie, aj vzhľadom na skúsenosti iných štátov, označil trojtýždňový lockdown.

„Dávajúc šancu, že aj celoplošný experiment antigénového testovania by tomuto tvrdšiemu lockdownu mohol predsa len zabrániť a vidiac “vynútené nadšenie” pre toto otestovanie sa u veľkého množstva ľudí, som toto opatrenie viac nespochybňoval. Mnohí hovoria, že jeho užitočnosť bola aspoň v tom, že “vychytalo” niekoľko tisíc infikovaných a tým sa zabránilo ešte väčšiemu šíreniu koronavírusu medzi ľuďmi. Určite je to do istej miery pravda, ale v praxi sa to zatiaľ podľa čísiel z posledných dní príliš nepotvrdzuje.“

Podľa Hajšela zatiaľ žiaden z členských štátov EÚ nemieni po nás experiment s celoplošným testovaním opakovať.

Matovič sa odvoláva na odborníkov, ktorí odrazu neexistujú. „Vyparili sa“, tvrdí

Dôvod, prečo testovanie nepomohlo situáciu zlepšiť, je podľa neho ten, že sme nepridali žiadne ďalšie konkrétne kroky ako kontrolné otestovanie presnejšími PCR testami aspoň 1000 negatívnych a 1000 pozitívne otestovaných Ag testami a takisto skutočné zaznamenanie, trasovanie a sledovanie karantény tých, ktorí boli otestovaní pozitívne a ich rodinných príslušníkov.

„A podľa súčasných čísiel sa zdá, že celoplošne sa nám vírusu zatiaľ väz zlomiť nepodarilo. Všimnite si, všade opatrne pridávam slovko “zatiaľ, lebo nevylučujem, hoci tomu veľmi neverím, že k výraznejšiemu poklesu denného nárastu môže ešte prísť v nasledujúcich dňoch. Ak sa denný nárast nepodarí citeľnejšie znížiť natrvalo, potom nemocnice najmä v niektorých okresoch, budú zažívať nápor pacientov s ťažším priebehom ochorenia, čo povedie aj k zbytočnému odkladaniu iných, životne dôležitých zákrokov, a tým aj k možnému ohrozeniu zdravia mnohých ľudí. A nakoniec sa tvrdšiemu lockdownu možno aj tak nevyhneme,“ upozorňuje europoslanec.

Hajšel preto vyzýva na opatrnosť a prevenciu. „Naďalej minimalizovať fyzické kontakty a čo najviac sa vyhýbať zaplneným interiérom. Posilňovať svoju imunitu, napríklad aj otužovaním (kto môže), dopovaním sa vitamínmi C, D, ako aj zinkom. Nie totiž všetci máme to šťastie, že naša imunita je v perfektnom stave.“

Povolávacie rozkazy?! Lekári a sestričky pozor! Nastúpiť do služby môžete dostať rozkazom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info