Rusko tvrdí, že vakcína Sputnik V je rovnako účinná ako novo predstavená vakcína od farmaceutického giganta Pfizer
10 | 11 | 2020 I Marek Molnár

Viac ako 90 percent osôb, ktoré dostali ruskú vakcínu Sputnik V, má pravdepodobne imunitu voči koronavírusu, čo zodpovedá odhadom alternatívnej receptúry vyvinutej v USA, uviedlo v pondelok ministerstvo zdravotníctva, informuje portál RT.


Oksana Drapkinová z Národného centra lekárskeho výskumu preventívneho lekárstva na ministerstve zdravotníctva povedala novinárom: „Monitorujeme účinnosť vakcíny Sputnik V u tých, ktorí boli očkovaní v rámci civilného testovania. Podľa našich pozorovaní je jej úspešnosť tiež viac ako 90 percent.“

Táto správa prichádza v čase, keď americký výrobca liekov Pfizer zverejnil údaje o vlastnej vakcíne s názvom BNT162b2. Spoločnosť uvádza, že väčšina z tých, ktorí dostali vakcínu, si vytvorili imunitu voči vírusu. Toto oznámenie spôsobilo prudký vzostup na globálnych finančných trhoch, zatiaľ čo cena akcií videokonferenčnej firmy Zoom klesla, keďže obchodníci dúfajú v to, že správy predznamenávajú návrat k predpandemickému životu.

Ruskí vedci sa dostali na titulky správ začiatkom tohto roka, keď prezident Vladimir Putin oznámil, že krajina ako prvá na svete zaregistrovala vakcínu proti koronavírusu.

EÚ napokon kapitulovala. Maďarsko môže nakúpiť ruskú vakcínu Sputnik V
Na ruskú vakcínu čaká celý svet - od Rakúska až po Argentínu. Do krajín európskej únie však doteraz nesmela. Čítať ďalej
09 | 11 | 2020 | Ivan Brožík


Aj keď spočiatku bola vakcína kritizovaná niektorými medzinárodnými komentátormi, začiatkom septembra rešpektovaný britský lekársky časopis Lancet publikoval štúdiu vypracovanú vývojármi Sputniku V, ktorá ukazuje, že pri prvých testoch bola stopercentne účinná, pričom vyprodukovala protilátky u všetkých 76 účastníkov.

V súčasnosti prebiehajú rozsiahlejšie testovania s vakcínou, v ktorých sa vakcína podáva širšej verejnosti. Zdá sa, že práve na tieto štúdie sa Drapkinová odvoláva.

Moskva má dostať prvú dodávku vakcíny pre širokú verejnosť v priebehu budúceho týždňa. V sobotu portál RT informoval o reakcii na túto správu od Alexandra Gintsburga, vedúceho Výskumného ústavu pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya, ktorý vzorec vyvinul. Pri zavádzaní bol optimistický a dodal, že „všetko prebieha podľa plánu. Do konca novembra môžeme rátať s pol miliónom dávok. A v decembri ich bude trikrát toľko.“

Vedci úspešne vypestovali bunky zrakového nervu, čo sa predtým považovalo za „nemožné“
Vedci úspešne regenerovali poškodené bunky zrakového nervu z myší stimuláciou produkcie určitého proteínu, pričom tým poskytli nádej na prelomovú liečbu u mnohých očných ľudských chorôb, informuje portál RT. Čítať ďalej
10 | 11 | 2020 | Marek Molnár