fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vedec Čekan Matovičovi: „Je nefér, aby som musel dokazovať, že ako vedec chcem Slovensku pomôcť“

Pavol Čekan / Facebook (@futurenowconf)

Známy slovenský vedec, biochemik Pavol Čekan, ktorý je za niekoľkými úspechmi Slovenska vo vývoji covid-testov, sa dostal do slovnej potýčky s I. Matovičom. Je ďalším z radov tých, ktorých premiér verejne znemožnil len preto, že kritizovali postup vlády pri celoplošnom testovaní. Čekan Matovičovi na sociálnej sieti odkázal „Pán premiér, je nefér, že musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku pomôcť“

Jablkom sváru sa stal facebookový status Pavla Čekana z minulého víkendu, kde upozornil na to, že v Liverpoole sa koná podobný „experiment“ s testovaním ako u nás, avšak aj s overovaním správnosti výsledku testu.

Pavol Čekan k testovaniu vtedy napísal: „Ale rozhodli sa na to ísť vedecky (v Liverpoole, pozn. red.), aby si overili, či plošné testovanie naozaj funguje v boji proti SARS-CoV-2 a ktorý test je pre toto najvhodnejší. Žiaľ, u nás sa toto nestalo a stále mi je to veľmi ľúto. …Čo sa týka diagnostických technológií na COVID-19, Slovensko sa vo svete nestratí. Veľká škoda, že takýto obrovský potenciál a synergiu medzi BMC SAV, Vedeckym parkom UK a MultiplexDX naša krajina nevyužila, či už na podobnú klinickú validáciu alebo ešte na efektívnejší boj proti pandémii.“

V Šamoríne bolo 11 ľudí z MsÚ po antigénových testoch pozitívnych. PCR testy ukázali však opak  

Igor Matovič po týchto vyjadreniach verejne, v Sobotných dialógoch označil status slovenského vedca ako zavádzajúci. Premiér v dialógoch povedal aj, že Pavol Čekan sa mu v telefóne za svoje nesprávne tvrdenie na sociálnej sieti aj ospravedlnil.

Čekan vo svojom čerstvom statuse vysvetľuje, že svoj pôvodný status o liverpoolskom testovaní napísal na základe článku v odbornom časopise BMJ (uviedol aj zdroj, link – pozn. red.). Vedec si stále stojí za tým a verejne deklaruje, že vo svojom statuse nezavádzal a tvrdí aj, že sa premiérovi neospravedlnil, iba upresnil svoje tvrdenie: „Priznal som, že môj FB status môže evokovať u ľudí, že porovnávacia štúdia z Liverpoolu vyžaduje 3 odbery od jedného človeka na mieste. Nie je to tak, celý tento pilot bude urobený inak. Rôzni ľudia pôjdu na rôzne testy, teoreticky 1/3 ľudí na Ag test, 1/3 na PCR test a 1/3 na LAMP test.

A Čekan pokračuje: „Igor Matovič v telefóne tvrdil, že v Liverpoole to idu urobiť presne tak, ako my na Slovensku. Nie je to tak. A ak by sme to my šli urobiť ako v Liverpoole, tak bez ďalších problémov v logistike či povolení etickej komisie sme to mohli na Orave a v Bardejove urobiť takto: 1. každému desiatemu človeku v rade by bol spravený výter resp. odber pre PCR test – tak by sme zistili senzitivitu Ag testov; 2. všetci pozitívni z Ag testov by boli pretestovaní PCR testom – tak by sme zistili špecificitu Ag testov, resp. koľko falošne pozitívnych výsledkov môžeme očakávať.“

Prečo nám čísla nakazených neklesajú? Tu je päť dôvodov ako ich vidia odborníci

Vedec tvrdí, že ak by sme konali tak ako v Liverpoole, mali by sme dnes dôležité dáta pre Slovensko a okolitý svet o citlivosti a špecificite testov (falošnej pozitivite). Toto by pomohlo napr. v situácii, kedy by človek vyšiel z Ag testu pozitívne, nemal by žiadne príznaky, v jeho okolí by však nikto pozitívny nebol. Čekan hovorí, že tým pádom by sme vedeli, že tento človek pravdepodobne je len falošne pozitívny a poslali by ho na PCR test. Takto, bez overovania, tieto dáta Slovensko nemá.

Pavol Čekan adresuje záverom Matovičovi takúto záverečnú poznámku: „Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť.

Svár medzi slovenským vedcom a Igorom Matovičom vznikol aj napriek tomu, že spoločnosť MultiplexDX, pre ktorú Čekan pracuje, darovala začiatkom októbra Slovenskej republike, zastúpenej osobne premiérom SR Igorom Matovičom, 100-tisíc kusov RT-qPCR diagnostických testov na ochorenie COVID-19. Spoločnosť sa rozhodla týmto spôsobom pomôcť stovkám ľudí v prvej línii.

Zaujímavý je aj komentár bezpečnostného analytika Radovana Bránika, ktorý visí pod statusom vedca Čekana: „Klobúk dolu, že ste sa nedali zatiahnuť do súboja v bahne, kde je pán premiér zjavne neprekonateľný, a zároveň ste vecne vysvetlili, v čom – povedzme – nie úplne pochopil obsah vášho rozhovoru. Inak povedané, opäť raz klamal a tento váš status nemá šancu dosiahnuť jeho impakt – ale nenechať sa zahnať do kúta a povedať pravdu má význam bez ohľadu na kalkulácie.“

Matematici tvrdia niečo iné ako premiér Matovič. Kto má pravdu? (Petra Demková)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info