fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sergej Lavrov – „európske médiá pokračujú v rozsiahlej protiruskej kampani“

Sergej Lavrov / TASR

Podľa najvyššieho predstaviteľa diplomacie Ruskej federácie Sergeja Lavrova Moskva nemôže za súčasnú krízu vo vzťahoch s EÚ.

Moskva neurobí jednostranné gestá dobrej vôle Európskej únii, pretože krajiny EÚ by mali pochopiť, že dialóg je možný iba vtedy, keď je čestný, uviedol v rozhovore pre denník Kommersant ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Z materiálu vybral portál tass.com nasledujúce myšlienky.

„Našim európskym kolegom by malo byť jasné, že interakcia je možná iba na čestnom a rovnakom základe a pri rešpektovaní záujmov toho druhého,“ upozornil diplomat. „Z našej strany nedôjde k jednostranným prejavom dobrej vôle. Očakávame, že v bruselských inštitúciách a hlavných mestách EÚ nakoniec zvíťazia praktické prístupy a zdravý rozum. Nevadí nám čakať, kým sa to stane,“ dodal Sergej Lavrov.

Podľa najvyššieho diplomata Rusko nemôže za súčasnú krízu vo vzťahoch s EÚ. Zdôraznil, že byrokrati EÚ a niektoré krajiny EÚ „sa snažia využiť akékoľvek ospravedlnenie, vrátane tých najabsurdnejších, na podporu pokusov o potlačenie Ruska“.

Návšteva Moskvy šéfkou Rady Európy dokazuje, že hrozby a ultimáta sú zbytočné, tvrdí Lavrov

Lavrov poznamenal, že počet sankčných režimov stále stúpal, aj keď boli z hľadiska medzinárodného práva nezákonné. „Európske médiá pokračujú v rozsiahlej protiruskej kampani. Pokiaľ ide o obchod, bruselskí byrokrati stále prijímajú ochranárske opatrenia, porušujú predpisy WTO a zavádzajú spolitizované pravidlá,“ uviedol Lavrov. „Zároveň nám hovoria, že Rusko si môže“ zaslúžiť právo „na normálne vzťahy s EÚ, ak zmení svoje správanie. Cynizmus je mimo rozsahu predstaviteľného,“ konštatoval minister zahraničia Ruska.

„Vhodne reagujeme na neprívetivé činy, ale zostávame otvorení aj dialógu s EÚ, ktorá pre nás zostáva dôležitým obchodným a hospodárskym partnerom. Podniky na oboch stranách majú zjavný záujem o podporu vzájomne výhodnej spolupráce. Energetická spolupráca medzi Ruskom a EÚ zostáva takisto dôležitá , “zdôraznil ruský minister zahraničia.

Podľa Lavrova existuje veľa oblastí, v ktorých musia strany spolupracovať, vrátane krízového riadenia, zdravotníctva, podnebia, ochrany osobných údajov a umelej inteligencie.

Američania mali talent v diplomacii, ale stratili ho, poznamenal Lavrov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info