Trump ani Biden nemajú čarovný prútik, ktorým by napravili americké hospodárstvo
05 | 11 | 2020 I Marek Molnár

Akcie sa pred voľbami zdvihli na základe očakávaní víťazstva Joea Bidena a demokratickej kontroly nad Kongresom. Zdá sa však, že trhy sa zvlášť nezaujímajú o to, kto skutočne vyhrá voľby, tvrdí ekonóm Peter Schiff, informuje portál RT.


"Všetko je to o fiškálnych stimuloch. A väčšina ľudí verí, že najväčší stimulačný balíček dostaneme najrýchlejšie, ak demokrati budú mať pod kontrolou všetko vo Washingtone DC,“ uviedol ekonóm Peter Schiff.

Podľa generálneho riaditeľa Euro Pacific je „realita je taká, že takmer určite dostaneme stimuly bez ohľadu na to, kto vyhrá. Táto ekonomika je postavená na stimuloch. Sily, ktoré budú vládnuť, zabezpečia, aby boli stimuly otvorené.“

Donald Trump už uviedol, že chce stimulačný balíček ešte väčší, ako požadovali demokrati. A ak z nejakého dôvodu nebudú môcť vypracovať povolebný stimulačný plán, Fed zostane pripravený na vkladanie vytlačených peňazí do ekonomiky, uviedol Schiff.

To je pre zlato dobré, poznamenal a dodal: „Či už stimul pochádza od Kongresu, Fedu alebo oboch, konečný výsledok je skôr kvantitatívnym uvoľňovaním. To znamená väčšiu infláciu. A nakoniec je inflácia lepšia pre zlato ako pre akcie.“

Kedy sa dozvieme výsledok volieb v USA?
Z dôvodu zvýšeného hlasovania poštou niektoré štáty nebudú považovať sčítanie prezidentských hlasovacích lístkov za ukončené až do piatku, informuje Guardian. Čítať ďalej
05 | 11 | 2020 | Diana Zaťková


Hospodárska dynamika sa napriek tomu s výsledkami prezidentských volieb výrazne nezmení.

„Ani Trump, ani Biden mávnutím čarovného prútika neopravia ekonomické zničenie spôsobené vládnymi krokmi v reakcii na pandémiu Covid-19. Rany sú hlboké,“ vysvetlil Schiff.

"Ani jeden z nich nezastaví zatvorenie spoločností s nadmerným využívaním. Ani jeden nevráti ľudí späť do práce. Jediné, čo môžu urobiť, je požičať si a minúť peniaze - čo sme už zistili, že je dobré pre zlato.“

Ekonóm poznamenal, že americká centrálna banka bude v týchto krokoch pokračovať, pretože Fed dal jasne najavo, že plánuje ignorovať akúkoľvek inflačnú hrozbu. A z tejto mimoriadnej menovej politiky neexistuje žiadna východisková stratégia.

Ekonomika eurozóny je na ceste k dvojitej recesii
Nový prieskum IHS Markit ukázal, že hospodárske oživenie eurozóny sa minulý mesiac zastavilo kvôli druhej vlne Covid-19 a súvisiacim obmedzeniam, ktoré zastavili aktivitu v dominantnom priemysle služieb, informuje portál RT. Čítať ďalej
05 | 11 | 2020 | Marek Molnár