fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Trump ani Biden nemajú čarovný prútik, ktorým by napravili americké hospodárstvo

BIely dom / Pixabay

Akcie sa pred voľbami zdvihli na základe očakávaní víťazstva Joea Bidena a demokratickej kontroly nad Kongresom. Zdá sa však, že trhy sa zvlášť nezaujímajú o to, kto skutočne vyhrá voľby, tvrdí ekonóm Peter Schiff, informuje portál RT.

„Všetko je to o fiškálnych stimuloch. A väčšina ľudí verí, že najväčší stimulačný balíček dostaneme najrýchlejšie, ak demokrati budú mať pod kontrolou všetko vo Washingtone DC,“ uviedol ekonóm Peter Schiff.

Podľa generálneho riaditeľa Euro Pacific je „realita je taká, že takmer určite dostaneme stimuly bez ohľadu na to, kto vyhrá. Táto ekonomika je postavená na stimuloch. Sily, ktoré budú vládnuť, zabezpečia, aby boli stimuly otvorené.“

Donald Trump už uviedol, že chce stimulačný balíček ešte väčší, ako požadovali demokrati. A ak z nejakého dôvodu nebudú môcť vypracovať povolebný stimulačný plán, Fed zostane pripravený na vkladanie vytlačených peňazí do ekonomiky, uviedol Schiff.

To je pre zlato dobré, poznamenal a dodal: „Či už stimul pochádza od Kongresu, Fedu alebo oboch, konečný výsledok je skôr kvantitatívnym uvoľňovaním. To znamená väčšiu infláciu. A nakoniec je inflácia lepšia pre zlato ako pre akcie.“

Kedy sa dozvieme výsledok volieb v USA?

Hospodárska dynamika sa napriek tomu s výsledkami prezidentských volieb výrazne nezmení.

„Ani Trump, ani Biden mávnutím čarovného prútika neopravia ekonomické zničenie spôsobené vládnymi krokmi v reakcii na pandémiu Covid-19. Rany sú hlboké,“ vysvetlil Schiff.

„Ani jeden z nich nezastaví zatvorenie spoločností s nadmerným využívaním. Ani jeden nevráti ľudí späť do práce. Jediné, čo môžu urobiť, je požičať si a minúť peniaze – čo sme už zistili, že je dobré pre zlato.“

Ekonóm poznamenal, že americká centrálna banka bude v týchto krokoch pokračovať, pretože Fed dal jasne najavo, že plánuje ignorovať akúkoľvek inflačnú hrozbu. A z tejto mimoriadnej menovej politiky neexistuje žiadna východisková stratégia.

Ekonomika eurozóny je na ceste k dvojitej recesii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info