fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Gröhling informuje mimoriadne zmätočne, všetci už strácajú nervy. Minister ani len nereaguje

Branislav Gröhling / tasr

Chaotická a zmätočná komunikácia je príznačná pre celý vládny kabinet Igora Matoviča. Najnovšie sa o rozvírenie hladiny vôd postaral minister školstva Branislav Gröhling, ktorý vydáva definitívne rozhodnutia, ktoré o pár hodín mení. Riaditeľky sú pobúrené a svojimi pocitmi sa netaja!    

Ako celá vláda, rovnako informuje o nariadeniach aj minister školstva, Branislav Gröhling. Chaoticky a zmätočne. Všetko sa mení z minúty na minútu, podľa starého známeho „odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil“.

Na svojom Facebookovom profile, Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny, dňa 26.10. informoval, že „Zajtra dopoludnia vyjde usmernenie týkajúce sa jesenných prázdnin a MŠ, nesieťových materských škôl a zariadení, lesných škôlok či čestných prehlásení zákonných zástupcov. Posudzujú a prehodnocujú sa ešte jednotlivé kroky v súvislosti s testovaním a dnes poobede by sme mali dostať pokyny z Ústredného krízového štábu, preto príde usmernenie zajtra.“

Tento status spustil doslova búrku nahnevaných reakcií učiteliek a riaditeliek MŠ, ktoré ministrovi vytýkajú, že usmernenia sa menia z hodiny na hodinu a potom, čo vyjde finálne usmernenie, je o niekoľko hodín opäť upravované na iné.

„Neuveriteľná špinavosť, nekompetentné výmysly a hrubé lži.“, hovorí Chmelár o Matovičovi

Prvé usmernenie týkajúce sa prázdnin pre materské školy vyšlo 25.10. Podľa tohto, pôvodného usmernenia, sa školské prázdniny na materské školy nevzťahujú. Riaditeľky podľa tohto usmernenia informovali rodičov, aj svoje podriadené. Deň na to, 26. októbra, vyrukoval minister s už spomínaným statusom, z ktorého vyplýva, že o všetkom sa ešte bude rozhodovať.

Jedna z komentujúcich, evidentne riaditeľka MŠ, píše rozhorčený komentár na ktorom má po hodine desiatky „lajkov: „Myslím si, že trpezlivosť mám vďaka deťom naozaj veľkú.. Ale toto myslíte vážne?! Už mi je trápne každý druhý deň rodičom a kolegyniam dávať iné, „doplnené“, informácie. Mám veriť tomu, že nemáte „po ruke“ odborníkov(z praxe, podotýkam),ktorí vás reálne oboznámia s problematikou MŠ a ostatných subjektov?“ Ďalšia riaditeľka sa zmohla iba na toto: „mne sa asi sníva, ja som to už oznámila rodičom“.

Ostatné riaditeľky už také stručné neboli: „V jeden deň tak v druhý deň onak… rozumiem, že momentálna situácia je náročná pre vás, ale aj pre mnohých iných. Nebolo by vhodnejšie dvakrát merať a raz strihať? Tiež mi nepríde fér voči rodičom, keď si druhý krát prehadzujú dovolenky, lebo je neustály chaos vo všetkom. Prosím pre budúcnosť skúste vydať na prvý krát správny pokyn, ktorý bude jednotný a zrozumiteľný pre MŠ tiež sme len ľudia a máme svoje rodiny. Ďakujem.“ A pridáva sa aj ďalšia: „Tak toto už je naozaj veľa… jeden deň informujeme že nemajú, dnes zase, že majú prázdniny, zajtra cooo??? Rodičia si môžu fakt myslieť, že sme sa načisto zbláznili…. Takže zajtra budeme dávať 3. oznam!!! Ďakujeme!“

Šátek vyzval Matoviča, aby sa občanom ospravedlnil!

Niektoré z ďalších reakcií: „To uz vam tam na tom ministerstve uplne prepina!!!???

Tak jeden den oznamujeme tak…druhy den onak, treti den zas inak….uvedomuje si tam vobec niekto ako to vyzera v praxi v materskych školach????? Či len tak od stola….ako sa kto prave zobudi!!!???“

„Pán minister nehnevajte sa, ale to vážne? Najprv zverejníte že pre MŠ prázdniny neplatia, potom že prázdniny platia a teraz keď sa už podľa toho zriaďovatelia zariadili a mnohé MŠ už stihli zverejniť aj oznam o prerušení prevádzky počas jesenných prázdnin napíšete toto? Nemôžte meniť stanovisko zo dňa na deň…“

Viliam Fischer poslal otvorený list prezidentke

Samostatnú pozornosť si zasluhuje v podstate otvorený list, ktorý priamo stránke ministra na Facebooku adresuje po niekoľkodňových zmätkoch jedna z riaditeliek. Uvádzame ho v celom rozsahu:

„Vážený pán minister,

pracujem ako učiteľka v materskej škole už 36 rokov, ale toto, čo s nami, materskými školami, robíte v posledných dňoch, som ešte nezažila. V piatok – prázdniny pre materské školy NEPLATIA, v nedeľu – OPRAVA a prázdniny PLATIA, v pondelok – usmernenie bude ZAJTRA, v utorok – prázdniny NEPLATIA. Pri všetkej úcte, pán minister, my už ani nestíhame sledovať všetky tie zmeny a opravy a to ani nehovorím o rodičoch a o tom, čo si o nás myslia. Nechali ste v prevádzke všetky materské školy, takže nezasvätení by takmer nadobudli dojem, že sme strategické zariadenia, ktoré sú schopné zachrániť ekonomiku, pretože sa postarajú o deti strategických zamestnancov, ktorí len vďaka nám môžu naďalej pracovať. Je mimoriadna situácia, všade obmedzenia – obmedzenie počtu ľudí v predajniach, obmedzenie pohybu, obmedzenie obmedzení……na druhej strane „bez súhlasu zákonného zástupcu ale nie je možné obmedziť dochádzku žiadneho dieťaťa do materskej školy“. Naozaj je také strategické v súčasnej situácii, aby boli triedy plné na prasknutie detí, ktorých matky sú doma na materskej alebo rodičovskej dovolenke, alebo dokonca nezamestnané? Prečo nie je možné na prechodné obdobie 2-3 týždňov obmedziť tento počet v čase, keď je možné obmedziť takmer všetko?

Čaputová sa plošného testovania nezúčastní. Má na to svoje dôvody

A ešte „zlatý klinec“ na záver – „zákonný zástupca dieťaťa, ktoré navštevuje materskú školu, predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do materskej školy Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti.“ Materská škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT – PCR testu alebo antigénového testu. Vysvetlite mi, prosím, akú máme my učiteľky na základe takéhoto „Vyhlásenia“ istotu, že rodič skutočne na testovaní bol? Odpoviem Vám za seba a všetky kolegyne, ktoré máme roky praxe a skúseností s „rodičovskými fintami“. Nemáme žiadnu istotu, že sa nenájdu takí rodičia, ktorí napriek tomu, že sa nepôjdu dať otestovať, si svoje dieťa do materskej školy „odložia“. Pretože spoliehať sa v dnešnej dobe len na slušnosť a pravdovravnosť je minimálne naivné a dovolím si napísať aj maximálne nezodpovedné.

Vážený pán minister, chcela by som Vám toho napísať ešte tak veľa…….ale viem, že psí hlas do neba nejde. Ďakujem, že si to aspoň prečítate, po toľkých rokoch práce v školstve viac ani nečakám.“

Zaujímavé je, že inak zhovorčivý minister nijak nekomentuje žiadnu z reakcií rozhorených riaditeliek. Zdá sa, že do jamy levovej sa mu ísť nechce. Stihol však medzitým pridať ďalšie dva statusy, ktoré by sa dali definovať ako pozitívne PR…

Na svojom Facebooku do poludnia 28.10. minister školstva samostatné a definitívne rozhodnutie týkajúce sa prázdnin pre MŠ nepublikoval. Urobil len opravu v ozname z dňa 25. októbra a tým evidentne považuje celú kauzu za ukončenú.

Matovičovi hrozí doživotie!, tvrdí Štefan Harabin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info