Smutná správa z Vatikánu - omše počas adventu a Vianoc budú bez veriacich
28 | 10 | 2020 I Ivan Brožík

Omše počas adventu a Vianoc bude pápež František sláviť bez prítomnosti veriacich. Podobne ako na Veľkú noc bude Vatikán tieto slávenia vysielať online.


Toto rozhodnutie súvisí so šírením koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra Catholic News Agency (CNA). Správu zverejnil portál parlamentnelisty.sk.


V liste zahraničným zastúpeniam pri Svätej stolici vatikánsky štátny sekretariát – ministerstvo zahraničných vecí – uviedol, že vianočné obrady budú mať tento rok súkromnú podobu: uskutočnia sa "bez prítomnosti obvykle pozvaných členov diplomatických zborov" a budú sa vysielať online.

Dňa 8. decembra – na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie, čo je v Taliansku štátny sviatok – zvykol pápež zavítať na tradičné miesto mariánskej pobožnosti pod známymi Španielskymi schodmi v centre Ríma. Tento rok je tento program zrušený, namiesto neho sa na Námestí sv. Petra bude pápež s pútnikmi modliť modlitbu Anjel Pána.

Pápež František: Každá krajina patrí aj cudzincovi
Pápež František navrhol „iný spôsob chápania vzťahov a výmen medzi krajinami“, ktorý minimalizuje myšlienku občianstva v konkrétnom národe a zdôrazňuje spoločnú ľudskosť všetkých ľudí. Témou sa zaoberá portál Breitbart. Čítať ďalej
08 | 10 | 2020 | Diana Zaťková


Z pápežovho časového harmonogramu zverejneného na webovej stránke Svätej stolice tiež vyplýva, že slávnostnú homíliu na Štedrý večer i tradičné požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu) na Sviatok Božieho narodenia pápež prednesie.

Od vypuknutia epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 na prelome zimy a jari tohto roku sa 83-ročný pápež musel vzdať bezprostredných stretnutí s ľuďmi, ciest do zahraničia, audiencií, mnohých prijatí v užšom kruhu ľudí i obradov za účasti verejnosti.

Všetci sme bratia – aj sestry! Tvrdí sa v pápežskej encyklike, ktorú Vatikán vydá v októbri
Encyklika „Všetci sme bratia“ vyjde 4. októbra. Nadpis je inšpirovaný pápežom Františkom a nemýľte sa, nevylučuje ženy. Čítať ďalej
17 | 09 | 2020 | Ivan Brožík