fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sú rúška úplne zbytočné? Prečo sa lekárske časopisy boja zverejniť dánsku štúdiu?

Naozaj originálna maska je aj lievik chrániaci ústa s nosom a plavecké okuliare na očiach. Zdroj: Instagram

Chránia masky pred čínskym koronavírusom a znižujú jeho šírenie – alebo sú, ako tvrdia ich kritici, iba politikou prázdnych gest?

Hlavná štúdia, ktorá mohla na túto otázku konečne odpovedať, bola odložená na neurčito po tom, čo ju tri z troch najlepších svetových lekárskych časopisov záhadne odmietli zverejniť, konštatuje portál Breitbart.

Dánske noviny Berlingske informujú : Vedci, ktorí stoja za rozsiahlou a jedinečnou dánskou štúdiou o účinku nosenia rúška majú veľké ťažkosti so zverejnením výsledkov svojho výskumu. Jeden z profesorov zúčastnených na štúdii pripúšťa, že zatiaľ tajný výsledok výskumu by sa dal považovať za „kontroverzný“.

Slováci skupujú „déčko“. Je naozaj zázračné, alebo ich len pobláznil minister Krajniak?

Médiá a vedci z celého sveta už týždne čakajú s čoraz väčšou netrpezlivosťou na zverejnenie veľkej  dánskej štúdie  o účinku – alebo neúčinku – nosenia rúška na verejnom priestranstve počas Covidovej pandémie.

Jeden z vedcov zapojených do štúdie teraz uviedol, že hotový výsledok výskumu odmietli najmenej tri z popredných svetových lekárskych časopisov. Patria sem časopisy Lancet, New England Journal of Medicine a časopis American Medical Association  JAMA .

„Všetci povedali nie,“ hovorí hlavný lekár z oddelenia výskumu v nemocnici na Novom Zélande profesor Christian Torp-Pedersen. Profesor však nechce zverejniť odôvodnenie časopisov. Jeden zo spoluautorov štúdie, Henrik Ullum, na twitteri uviedol, že všetci autori sú „veľmi nešťastní“ z meškania zverejnenia svojej štúdie.

Pozor! Do Čiech môžete vycestovať len v týchto nevyhnutných prípadoch

Niektorí špekulujú, že dôvodom, prečo si žiadny z významných časopisov neželá publikovať štúdiu je skutočnosť, že jej zistenia sú v rozpore s oficiálnym príbehom, že masky sú životne dôležitým nástrojom v boji proti šíreniu koronavírusu.

Mohlo by sa, samozrejme, stať, že časopisy odmietli prácu z iných dôvodov – sme však držaní v nevedomosti, zatiaľ čo štúdia zostáva nepublikovaná. Štúdie, ktoré dokazujú, či masky fungujú alebo nie, sú zriedkavé, no Centrum pre kontrolu chorôb v USA a Svetová zdravotnícka organizácia uviedli, že ľudia by rúška mali nosiť.

Počet obetí bude ešte rásť a ľudia začnú zomierať aj doma, hovorí patológ

To, že sa faktov chopili jedny z najstarších európskych novín môže mať niečo spočítané s najnovším výskumom CDC, ktorý objasňuje, že bežný typ látkových masiek, ktoré sa každodenne vyskytujú v našich uliciach, nenahrádza skutočné lekárske masky. Jeden z vedúcich vyšetrovateľov štúdie, profesor Thomas Benfield, uviedol, že štúdia bude zverejnená „hneď, ako bude časopis dostatočne odvážny dať ju na papier.“

Pretože by to nevyžadovalo žiadnu odvahu pre akýkoľvek lekársky časopis publikovať článok, v ktorom by sa tvrdilo, že masky sú účinné, logicky z toho možno vyvodiť, že dánska štúdia dospela k opaku.

Plošné testovanie ma prvú priemyselnú obeť: Veľký problém hlási fabrika na Orave

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info