HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Koalícia je nejednotná! „Po testovaní na Slovensku nezostane kameň na kameni“, tvrdí Kollár

Miroslav Kollár. Fotokoláž (via SITA)

Primátor Hlohovca o testovaní tvrdí, že samospráva nie je slúžkou centrálnej vlády. Je ním Miroslav Kollár, politik koaličného partnera vo vláde (Za ľudí).

Miroslav Kollár tento názor zverejnil na sociálnej sieti v súvislosti so skrátením trvania celoplošného testovania a z toho vyplývajúcich organizačných zmien, ktoré majú samosprávy zabezpečiť v priebehu štyroch dní. jeho názory si všimol portál mytrnava.sme.sk.

Kollár síce verí verí, že mestá a obce to zvládnu, ale zároveň tvrdí, že ide o „zlé rozhodnutie“. „Hoci sme sa večer dozvedeli, že je takmer všetko inak, že si máme v podstate všetko zabezpečiť sami,“ dodal v súvislosti s pondelkovým (26. 10.) rozhodnutím vlády a ministerstva obrany.

Predstaviteľ jednej zo samospráv však ubezpečil, že urobí všetko preto, aby plošné testovanie pre všetkých, ktorí sa na ňom zúčastnia, bolo bezpečné. „Nie pre tých, čo si to vymysleli, ale pre tých, ktorí budú pracovať na odberných miestach, pre našich občanov a zdravotníkov v nemocniciach, aby sme oddialili kolaps v nemocniciach,“ dodal.

POČAS VÍKENDU BUDE CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE, TVRDÍ MATOVIČ

Miroslav Kollár verejne vyslovil to, čo si predstavitelia mnohých samospráv píšu medzi sebou na sociálnych sieťach. Na základe informácií, ktoré má o stave príprav celoplošného testovania, považuje celú akciu za zlé a viac politické, ako odborné rozhodnutie. „A keď raz vyjdú najavo okolnosti prípravy tejto ‚operácie‘, nezostane kameň na kameni,“ spresnil svoju kritiku.

Dodal, že od iniciátorov očakáva len to, že v sobotu ráno príde vojak s testami a certifikátmi. „A že si to tam celé odstojí a bude niesť zodpovednosť za dianie na každom odbernom mieste. Také odberné miesto, na ktorom zodpovedná osoba z Ozbrojených síl SR nebude, neotvorím,“ dodal Kollár.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas pondelkového rokovania ústredného krízového štábu uviedol, že celoplošné testovanie obyvateľstva sa po tom pilotnom na Orave a v okrese Bardejov uskutoční, no bude mať dvojdňový formát, počas najbližšej soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.).

Ako vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu, namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele, súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko doplnil, že velenie operácie sa bude venovať jej preplánovaniu.

Zmena trvania testovania však znamená aj zmenu počtu potrebných odberných miest.

Celoplošné testovanie nesmie ohroziť zdravie a životy, apeluje na to Zväz ambulantných poskytovateľov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info