fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

František Böhm alias Fero SIS si čulo písal s Kočnerom. Do svojich aktivít zapojili aj Makóa

Vo štvrtok 17. septembra Ľudovíta M. polícia zatkla v rámci akcie s názvom Boží mlyn pre podozrenia, že sa ako člen organizovanej skupiny v roku 2011 zúčastňoval na vydieraní a obmedzovaní osobnej slobody. Špecializovaný trestný súd dnes rozhoduje o jeho väzobnom stíhaní. FOTO TASR - Ján Krošlák

O prepojení sudcov, advokátov, prokurátorov či policajtov v chobotnici Mariana Kočnera, ktorú odhalila až aplikácia Threema v jeho telefóne sa toho popísalo už dosť. Na svetlo ale vychádzajú stále nové skutočnosti.

Sledovať kto komu, za čo a prečo, či za čo dalo doslova mravenčiu prácu aj skúseným elitným vyšetrovateľom z Národnej kriminálnej agentúry. Tí pri „lúskaní“ kontaktov medzi podozrivými zistili aj to, že spojkou medzi dátami daňových kriminalistov a Marianom Kočnerom bol František Böhm. Spolu s exšéfom daňových kriminalistov Ľudovítom Makóom i on čelí obvineniu v kauze, pre ktorú polícia zadržala aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, informuje o tom portál Aktuality.sk.

Kočner a jeho dlho „záhadný“ kamarát Fero SIS

Prakticky všetky veľké kauzy posledných mesiacov majú jedného spoločného menovateľa, a tým je Marian Kočner. Je to tak i v prípade policajnej akcie Božie mlyny, pre ktorú naposledy skončil v rukách policajtov z NAKA dlhoročný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a vysokopostavený policajný funkcionár Norbert Pakši. Ešte pred nimi sa medzi obvinených zaradili aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a František Böhm. Obaja už sedia vo vyšetrovacej väzbe s obvinením, že v minulosti spolupracovali s mafiánskou skupinou takáčovcov. Dlhoročný šéf daňových kriminalistov Makó sa v podstate hneď po zadržaní ponúkol, že bude rozprávať, a požiadal o status utajeného svedka.

Identita Františka Böhma bola verejnosti neznáma, podľa zistení Aktuality.sk však ide o bývalého príslušníka tajnej služby, ktorého mal Kočner uloženého v mobile pod menom Fero SIS. Obaja muži si cez aplikáciu WhatsApp vymenili stovky správ.

“Božie mlyny” –  Chorvátska “dohoda” medzi špeciálnym prokurátorom Kováčikom a Takáčovcami?

Makó splnil všetko, čo Kočner od neho potreboval

Kočner s Böhmom si písali aj o falošnej zmenke z kauzy televíznych zmeniek za desiatky miliónov, pre ktorú dostal Kočner zatiaľ neprávoplatný trest 19 rokov. Spomínali aj kauzu nepriateľského ovládnutia Technopolu či kauzu Čistý deň.

Obsahom ich rozhovor bol aj Ľudovít Makó, ktorý v tom čase šéfoval úradu vyšetrujúcemu závažné colné podvody či úniky na spotrebných daniach. Hoci on o komunikácii medzi Kočnerom a Böhmom asi netušil, z kontextu vyplýva, že muž z tzv. mafiánskych zoznamov zadal cez Böhma alias Fera SIS niekoľko úloh aj vtedajšiemu štátnemu funkcionárovi. Kočner pritom nerobil žiadne okolky a k žiadosti o „službičku“ rovno pridal aj inštrukciu pre Makóa alias Laja. Lajo, resp. Lajko, ako Makóa v komunikácii nazývajú, je maďarská verzia domáckej podoby slovenského mena Ľudovít.

„Ahoj. Zisti mi prosím cez Laja koľko odviedla táto firma na DPH za posledných 12 mesiacov. Každý mesiac zvlášť. A nemusí vedieť že je to pre mňa. Ďakujem,“ píše Kočner kamarátovi Ferovi SIS ráno 18. októbra 2017. Böhm alias Fero SIS bez zaváhania reaguje: „Ok.“ Kočner ešte ponaháňa termín. „Ak sa dá do piatku. Myslím že on len kukne do počítača. Nemal by s tým mať veľa roboty.“ Böhm Kočnerovi potvrdí, že mu písal. Na druhý deň pred pol siedmou ráno posiela Böhm obrázok, zrejme s prehľadom odvodov DPH firmy, ktorú si Kočner vypýtal, keďže ten je nadmieru spokojný. „Super práca. Ďakujem pekne,“ odpíše.

AKTUÁLNE: Makó sa rozhodol spolupracovať s políciou. Kto všetko skončí za mrežami?

Lajo Makó bol vraj „odborník“ v tom, čo robí

Ľudovíta Makóa sa týka i ďalšia debata medzi Kočnerom a Böhmom, ktorí si písali v čase, keď sa v kuloároch skloňovalo Makóovo meno v súvislosti s obsadením postu policajného viceprezidenta. Dokonca sa objavili informácie, že Makóa po príchode na policajné prezídium nahradí v kresle šéfa daňových kriminalistov niekdajší príslušník SIS Ľubomír Arpáš známy z kauzy Gorila. „Lajko kedy nastupuje? Na funkciu…“ zisťuje Kočner 15. 10. 2017. Keď dostane odpoveď, pýta sa: „Kto tam pôjde na miesto Laja?“ Podľa spomínaných medializovných informácií to mal byť Arpáš, čo však Böhm vyvráti: „Urcite nie Arpas:))) Jeho namestnik to vezme.“

Z veľkého Lajovho prestupu napokon nič nebolo. Keď v marci 2018 skončil vo funkcii prvého policajného viceprezidenta Jaroslav Málik a stal sa policajným pridelencom v Srbsku, Makó na jeho miesto nenastúpil. Kariérny neúspech komentoval neskôr aj v rozhovore pre Aktuality.sk: „Ja nie som politik, som odborník v tom, čo robím, a preto neriešim, či ide o pozície za Smer, SNS alebo niekoho iného. Mám jednoducho odborné nápady, ktoré súvisia s riadením, legislatívou a systémom fungovania finančnej správy, a tie by som chcel zrealizovať. Pokiaľ bude záujem o to, aby som ich zrealizoval, rád to urobím.“

Prečo je Makó za mrežami? Dostali ho tam jeho nadutosť a vydieraná účtovníčka?

Komunikácia končí dva dni pred zadržaním Kočnera

Daňovým kriminalistom šéfoval Ľudovít Makó až do 1. júna 2020. Vo funkcii skončil až niekoľko týždňov po tom, ako mu minister financií Eduard Heger verejne vyslovil nedôveru. Stalo sa tak po publikovaní článku Aktuality.sk spájajúcom Makóa s firmou Guarding. Logistickú firmu s ročnými tržbami viac ako päť miliónov eur vlastnili advokáti s väzbami na Makóa a jej kamióny parkovali v areáli patriacom Makóovi.

František Böhm alias Fero SIS vedel zistiť aj iný druh informácií. Pre Kočnera preveroval napríklad telefónne čísla. „Potrebujem majiteľa. Bleskovo,“ píše Kočner 5. júna 2018 a posiela mobilné telefónne číslo. Fero SIS reaguje, že sú to zrejme policajti a posiela číslo na kontrolu. O pol hodiny už Kočner dostáva odpoveď s menom a adresou. Komunikácia oboch mužov je z rokov 2017 a 2018. Končí sa 26. júna 2018, teda dva dni pred tým, ako poslal Najvyšší súd Kočnera do väzby v kauze zmenky.

Threema opäť prehovorila: Komunikáciu s Kočnerom priznal ďalší prokurátor!

Správy o samopale, ale aj o „akejsi hre“

Fero SIS informoval Kočnera aj o klebetách, ktoré sa údajne šírili po chodbách bezpečnostných zložiek. „Pito vypoveda ze si dal samopal na vrazdu takaca,“ píše Kočnerovi 27. marca 2017. Ten sa iba zasmeje. „Vazne. Pisal mi chalan,“ argumetnuje Böhm. „Som Piťa vtedy nepoznal. Takže asi ťažko,“ kontruje Kočner. „Maros ja si nevymyslam. Len ti posuvam info,“ vysvetľuje Böhm. Kočner opäť zopakuje časový nesúlad: „A ja Ti hovorím že som ho (Piťa, pozn. red.) spoznal o 10 rokov neskôr. Prečo by také niečo povedal.“

Kočner informáciu označí za hlúposť a ironicky sa spýta: „Aj na Kollára a Rajeckého som mal dať samopal???“ Böhm odpíše, že sa opýta. O pár minút však Kočnera inštruuje, aby všetko zmazal a premazal si aj telefón. Obaja sa zhodnú, že informácia je mylná a zrejme „ide o akúsi hru“. „A zatial si aj ok – nikto sa ani blizsie o teba nezauijma – dalsi mi to preveroval – zaitim ti este doveryhodnost prvej info,“ dodáva Böhm.

Mafiánskeho bosa Jána Takáča zastrelili v roku 2003 na bratislavských Kramároch, keď nastupoval do auta. Zasiahlo ho 15 rán, na mieste bol sám a bez ochranky. Vyšetrovanie na dlhý čas uviazlo na mŕtvom bode. V roku 2007 ho dokonca prerušili. Znova sa rozbehlo až v roku 2017, keď sa objavili nové dôkazy. Od marca 2017 je z Takáčovej vraždy obvinený boss piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo, ktorý sedí v base pre iné zločiny.

„Lajo“ Makó lieta v ďalšom probléme. Spájajú ho so zavraždeným mafiánom

Kauzy bývalého šéfa finančnej správy Makóa

Ľudovít Makó je od septembra vo väzbe pre obvinenie z vydierania, ale aj z obmedzovania osobnej slobody a podporovania zločineckej skupiny. Okrem iného mal chrániť skupinu takáčovcov pred vyšetrovaním a zneužívať svoju funkciu na zisťovanie informácií pre organizovaný zločinecký gang.

K takáčovcom bol však blízko aj v inom prípade. Jemu blízke bezpečnostné služby uzavreli s daniarmi zmluvy za vyše milión eur bez riadnej súťaže. Konkurentmi firiem napojených na Makóa boli esbéesky spojené s mafiánskou skupinou takáčovcov.

Už dávno pred obvinením čelil Makó závažným kauzám. Podľa konverzácie v Threeme medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom mal podporu u nitrianskeho oligarchu aj na funkciu policajného viceprezidenta. „Teraz som hovoril s Ferom. Tak Lajo sa už teší, že má tvoju a kamošovu podporu. Len nerozumie, prečo tá ku..a Denisa ho tam nechce,“ písal Kočner Bödörovi. Makó sa pritom v minulosti v rozhovore pre Aktuality.sk snažil od Bödörovcov dištancovať.

Viac ako rok odmietol Makó vysvetliť svoje významné majetky vrátane veľkého areálu so stojiskom kamiónov v Jelenci, ktorý ho spája s miliónovou firmou Guarding, či druhého areálu, ktorý Makó prenajíma firme LAMA.SK.

Obhajcom Makóa obvineného z násilnej činnosti je advokát Zoltán Perhács, bývalý šéf policajnej inšpekcie, ktorý na papieri vlastní firmu Guarding a odmieta vysvetliť, ako sa k miliónovej spoločnosti dostal, píšu v závere článku Aktuality.sk.

Ľudovít Makó mal skutočne divné móresy. „Spájal“ štát s mafiou, teraz chce byť chráneným svedkom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info