HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nové ruské údaje hovoria, že diabetici majú desaťkrát vyššiu šancu chytiť Covid-19

Ilustračný obrázok/TASR
U diabetikov je 10,3-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku Covid-19 a ich príznaky sú závažnejšie a život ohrozujúcejšie. Viac ako štvrtina všetkých infikovaných pacientov sú diabetici, informuje portál RT.

Vyplýva to z vyjadrení ruskej podpredsedníčky vlády Tatyany Golikovej, ktorá úradníkom povedala, že koronavírus je obzvlášť nebezpečný pre ľudí trpiacimi bežnými metabolickými poruchami. „U pacientov s cukrovkou je infekcia Covid-19 10,3-krát častejšia,“ vysvetlila Goliková. „Pacienti s cukrovkou majú toto ochorenie vážnejšie a častejšie sa u nich rozvinie syndróm akútnej respiračnej tiesne, ako aj zlyhanie dýchania, ktoré vyžaduje umelú ventiláciu a, bohužiaľ, je tu vyššia úmrtnosť.“

Podľa Golikovej má cukrovku medzi komorbiditami 27 percent všetkých infikovaných pacientov, čo je často skomplikované zvýšenou glykémiou. Od začiatku roku 2020 malo 5,1 milióna ľudí v Rusku diagnostikovanú cukrovku. Poznamenala, že riziko je ešte väčšie u pacientov s vysokým krvným tlakom.

Celoplošné testovanie sprevádza chaos s dobrovoľníkmi, nereálne termíny a chýbajú informácie

Je kuriózne, že začiatkom tohto týždňa zažil americký pacient chorý na Covid-19, Mario Buelna, presne opačnú situáciu – u neho sa prvýkrát vyskytla cukrovka po koronavíruse. Podľa jeho lekárov v Mese v Arizone bola Buelnaova cukrovka vyvolaná Covidom-19. Dr. Robert Eckel, prezident Americkej diabetologickej asociácii, si v rozhovore pre londýnsku tlačovú agentúru Reuters myslí, že koronavírus môže spôsobiť „úplne novú formu cukrovky“.

V piatok zaznamenalo Rusko historicky najvyšší počet prípadov denne potvrdeného vírusu Covid-19, keď iba za 24 hodín došlo k 17 340 infekciám. Tento skok zvyšuje oficiálny počet infekcií v krajine na 1 480 646, čo je viac ako všetky ostatné krajiny okrem troch – USA (8 411 294), India (7 761 312) a Brazília (5 323 630). Napriek relatívne vysokému počtu prípadov vládne údaje ukazujú, že iba 25 525 Rusov zomrelo, čo je oveľa menej ako v najmenej 10 ďalších krajinách vrátane Veľkej Británie, Talianska, Španielska a Francúzska.

Na Slovensku platí oddnes do 1. novembra zákaz vychádzania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info