HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Budúcnosť Izraela závisí od znovuzvolenia Trumpa (Joel B. Pollak)

Americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanyahu/zdroj TASR

Komentár Joela B. Pollaka (Breitbart)

Nie je prehnané tvrdiť, že ak by Hillary Clintonová zvíťazila vo voľbách v roku 2016 a politika USA voči Izraelu by pokračovala smerom, ktorý viedol prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden, Izrael by čelil rastúcej teroristickej hrozbe na každej hranici, bezprostredne hroziacemu nebezpečenstvu vojny s Iránom a vyhliadke na diplomatickú izoláciu a ochromujúce bojkoty medzinárodného spoločenstva.

Prezident Trump to všetko dramaticky otočil. Trump navštívil Západný múr v roku 2017 a stal sa prvým  americkým prezidentom vo funkcii, ktorý tak urobil. Potvrdil židovské spojenie s Jeruzalemom po tom, čo Obama povolil Rade bezpečnosti OSN prijať rezolúciu, v ktorej vyhlásil prítomnosť Izraela v Starom meste za nezákonnú. (Hovorilo sa, že Biden osobne loboval na Ukrajine, aby podporila rezolúciu.)

Neskôr v tom roku začal Trump proces sťahovania amerického veľvyslanectva do Jeruzalema pričom uznal, že bolo vždy hlavné mesto Izraela. Keď sa v máji 2018 formálne otvorilo nové veľvyslanectvo, ustanovenie zahraničnej politiky predpovedalo, že terčom teroristických útokov sa stanú ďalšie veľvyslanectvá a USA stratia diplomatickú kontrolu nad týmto regiónom.

Erdogan vyhlasuje vojnu Arabom (Khaled Abu Toameh)

Nič z toho sa nestalo – a to ani vtedy, keď Trump uznal izraelskú zvrchovanosť nad Golanskými výšinami. Namiesto toho Trump tým, že pevne stál na strane Izraela, preukázal, že USA podporia svojich regionálnych spojencov. Dnes je v Izraeli mier a má normalizované vzťahy s rastúcim počtom arabských štátov, najmä so SAE a Bahrajnom.

Trump tiež znížil hrozbu teroru proti Izraelu a oklieštil prostriedky, ktoré podporovali palestínskych teroristov. Hamas, ktorý po zvolení Obamu (2008, 2012 a 2014) išiel trikrát do vojny proti Izraelu, bol pomerne pokojný. ISIS, ktorý kedysi na severe Izrael ohrozoval, zničili USA v Sýrii. A Hizballáh, ktorému Obama pomohol tým, že mu umožnil prať peniaze prostredníctvom zločinu, je v Libanone po masívnom augustovom výbuchu v Bejrúte čoraz nepopulárnejší.

Najdôležitejšie zo všetkého je, že Trump odstúpil od iránskej jadrovej dohody, ktorá by umožnila Iránu stať sa nukleárne vyzbrojeným režimom zhruba po desaťročí – aj keby Irán dodržal podmienky. Ako poukázal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, režim pokračoval napriek dohode o jadrovom programe. Irán tiež pokračoval vo vývoji balistických rakiet s jadrovým účinkom a na financovanie svojich vojenských operácií použil miliardy aktív a hotovosti z dohody.

Prečo Palestínčania neprijmú rady od Arabov (Khaled Abu Toameh)

Namiesto dohody Trump znovu zaviedol tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu, ktoré režim priviedli na pokraj kolapsu. Vyhol sa prehnanej reakcii na iránske úsilie podnietiť USA k vojne, potom vylúčil generála Qasema Soleimaniho, vodcu teroristických Zborov iránskych revolučných gárd a architekta regionálnych ambícií Iránu. Iránska odpoveď – streľba raketami na americké jednotky v Iraku – bola povrchná a ukazovala na slabosť režimu.

Trump tiež pomohol americkým Židom v boji proti antisemitizmu, najmä prostredníctvom výkonného nariadenia, ktoré Židom umožňuje plnú ochranu zákonov o občianskych právach – najmä v areáli univerzít.

Izrael dnes stojí na prahu novej éry mieru a prosperity. Ak bude Trump znovu zvolený, Irán zostane pod silným tlakom. Viac arabských štátov uzavrie mier s Izraelom. A Palestínčania si budú musieť zvoliť cestu mieru, namiesto toho, aby sa usilovali o antiizraelskú správu.

Ďalší krok Iránu: Transfery zbraní do Južnej Ameriky (Joseph M. Humire)

Ak zvíťazí Biden, vráti späť neúspešnú politiku „dištancovania sa“ od Izraelu. Medzi jeho poradcov pre zahraničnú politiku patria tí istí ľudia, ktorí sprostredkovali iránsku dohodu; jeho prechodný tím zahŕňa demokratov, ktorí otvorene pohrozili znížením pomoci Izraelu. Biden obnoví neúspešný prístup predchádzajúcej administratívy a premrhá potenciál, ktorý politika prezidenta Trumpa vytvorila.

S ďalšími štyrmi rokmi Trumpa pri moci si Izrael môže konečne vychutnať mier. Budúcnosť Izraela je na hlasovacom lístku roku 2020.

Joel B. Pollak je hlavným redaktorom v Breitbart News a hostiteľom Breitbart News Sunday. Jeho najnovšou elektronickou knihou sú Trumpovské cnosti: Poučenie a odkaz predsedníctva Donalda Trumpa. Jeho nedávna kniha ČERVENÝ NOVEMBER rozpráva príbeh demokratických prezidentských primárok z roku 2020 z konzervatívnej perspektívy. Je víťazom štipendia pre absolventov žurnalistiky Roberta Novaka 2018.

Jedna vojna a šesť porazených (Amir Taheri)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info