fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusi pracujú na spoločnej supervakcíne proti Covid-19 a chrípke

Ilustračné foto - TASR/AFP-Thibault Savary

Vakcína, ktorá funguje súčasne proti chrípke i koronavírusom? Určite nie zázrak, už je vo vývoji.

Ruské virologické centrum „Vector“ oznámilo, že vyvíja vakcínu, ktorá účinkuje súčasne proti sezónnej chrípke a koronavírusom. Informáciu potvrdil Rinat Maksiutov, generálny riaditeľ centra. „V našom centre pokračujú práce na vytvorení kombinovanej vakcíny proti koronavírusu a sezónnej chrípke“ – oznámil Maksiutov na zasadnutí každoročného zasadnutia Valdajského medzinárodného diskusného klubu. Viac informácií zverejnil portál rp.pl.

Valdajský medzinárodný diskusný klub je pravidelne sa konajúci kongres expertov, ktorí sa špecializujú na štúdium ruskej vnútornej a zahraničnej politiky. Podľa Maksiutovho vystúpenia na pôde klubu ruské virologické centrum „Vector“ v súčasnosti „vykonáva komplexnú štúdiu o kombinovanej infekcii vírusom sezónnej chrípky a koronavírusom SARS-CoV-2. – Dôležitosť tohto výskumu je nielen teoretická, ale aj praktická“, dodal.

Ruská vakcína proti Covid-19 bude stáť 13 USD. Po zrýchlení výroby cena ešte klesne

V septembri sa Rusi pochválili vývojom vakcíny „Sputnik V“. Momentálne je však iba v poslednej fáze testovania. Formálne je súčasné očkovanie – v Rusku aj u jeho spojencov – iba treťou fázou pokusov vyžadovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (testovanie na veľkej skupine ľudí).

V Rusku je okrem vakcíny „Sputnik V“ zaregistrovaná aj ďalšia vakcína – „EpiVacKorona“ z centra „Vector“, bývalého vojenského laboratória biologických zbraní. A existuje aj vakcína z moskovského centra Čumakov. Podľa názoru ruských virológov však budú ďalšie dve vakcíny „slabšie“ ako „Sputnik“.

V súčasnosti sa na celom svete testuje asi 170 vakcín.

Západ v panike – vakcína posilní vplyv Ruska vo svete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info