HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán slávi víťazstvo nad USA. Dnes vypršalo zbrojné embargo

Ilustračné foto / Twitter (お き 軍事 @ 軍事 情報)
Iránske ministerstvo zahraničia vyhlásilo víťazstvo „multilateralizmu, mieru a bezpečnosti“ a tvrdí, že embargo na konvenčné zbrane OSN účinne vypršalo 18. októbra, a to aj napriek tlaku Washingtonu, aby sankcie boli znovu zavedené, informuje portál RT.

„Od dnešného dňa sú všetky obmedzenia prevodu zbraní, súvisiace činnosti a finančné služby do a z Iránskej islamskej republiky a z všetky zákazy týkajúce sa vstupu alebo tranzitu cez územia členských štátov OSN, ktoré boli predtým uložené viacerým iránskym občanom vojenským predstaviteľom,  automaticky ukončené,“ uviedlo iránske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení 18. októbra o polnoci miestneho času.

„Významný deň pre medzinárodné spoločenstvo, ktoré – na rozdiel od škodlivých snáh USA – chránilo rezolúciu BR OSN 2231 a JCPOA,“  dodal v tweete minister zahraničia Javad Zarif.

Brutálny protest proti vládnym opatreniam: Krik, svetlice, slzotvorný plyn aj vodné delo!

Podľa Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), jadrového kontraktu z roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami, platnosť zbrojného embarga OSN pre Irán vyprší 18. októbra v súlade s rezolúciou Rady bezpečnosti 2231. Washington sa snažil zabrániť zrušeniu embarga, ktoré uvalila v roku 2007 Rada bezpečnosti a tvrdil, že na základe dohody z roku 2015 budú uvalené sankcie snapback“. Rada bezpečnosti OSN tento tlak vo veľkej miere odsúdila. Dokonca aj európski spojenci tvrdili, že USA nemajú právny orgán na spustenie mechanizmu, potom čo v roku 2018 jednostranne vystúpili z JCPOA.

Aj keď Teherán vyhlásil, že teraz môže nakupovať a vyvážať zbrane slobodne a ako uzná za vhodné, poznamenal, že obranný priemysel Islamskej republiky je sebestačný a nenastane žiadna „zbraňová nákupná horúčka“. „Iránska obranná doktrína je založená na silnom spoliehaní sa na jej obyvateľov a pôvodné schopnosti …,“ dodáva sa vo vyhlásení ministerstva. „Nekonvenčné zbrane, zbrane hromadného ničenia a nákup konvenčných zbraní nemajú v iránskej obrannej doktríne miesto.“

Matovič vydiera podaním demisie, ak z plošného testovania nič nebude

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info