HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dve tretiny Čechov by odmietli vakcínu na koronavírus, nechcú čínsku ani ruskú

Ilustračné foto / Facebook (Pavel Vorel)

Napriek zhoršujúcej sa koronavírusovej situácii sú obyvatelia Česka stále skeptickejší k potenciálnej vakcíne, na ktorej pracujú laboratória po celom svete. Podľa októbrového prieskumu agentúry STEM/MARK by sa nenechalo zaočkovať 66% opýtaných. Väčšine ľudí tiež záleží na zemi, odkiaľ by vakcína pochádzala. Minimálnu dôveru v tomto ohľade Česi majú v Rusko a Čínu, informuje portál iDnes.

STEM/MARK eviduje medzi obyvateľstvom od posledného šetrenia markantný pokles ochoty k možnému očkovaniu. „Deklarovalo ju iba 34% opýtaných, čo je o osem percentuálnych bodov menej ako v septembrovom prieskume,“ uviedol analytik agentúry Radek Pileček.

Kým sa počet ľudí pevne zastávajúcich odmietavý názor príliš nezmenil, ubudlo tých presvedčených, že vakcináciu podstúpia.

Česko volá o pomoc. Chýbajú mu postele aj zdravotníci, premiér hovorí o katastrofe

„Šestnásť percent túto možnosť zvažuje, ak bude vakcína spĺňať nimi požadované kritériá. Najčastejšie bola v odpovediach spomínaná dostatočná overenosť, absencia vedľajších účinkov či celková bezpečnosť, ale aj cenová dostupnosť,“ uviedol Pileček.

Nájdenie efektívnej vakcíny by znamenalo zásadný míľnik v boji proti pandémii. Zhruba desiatka vedeckých tímov už je dokonca v poslednej, klinickej fáze testovania svojho lieku. Pre 55% Čechov by však hralo veľkú úlohu, v ktorej krajine očkovanie vyvinuli.

Po hviezdnych výsledkoch prepad. Počty nakazených prudko rastú, Slovensko a Česko zlyhalo

„Napríklad vakcíne vyvinuté v Číne či Rusku by nedôveroval takmer nikto. Na druhú stranu najviac by sme si podľa prieskumu priali tú z Česka, prípadne zo susedného Nemecka, v ktorej by mali dôveru približne tri štvrtiny občanov,“ približuje Radek Pileček.

Rozdielne názory podľa neho panujú pre vakcíny zo Spojených štátov amerických. „Pozitívnejší sú u mladých vo veku od 18 do 29 rokov a tiež u obyvateľov Prahy,“ dodal analytik. Takmer polovica opýtaných okrem to uviedla, že osobne pozná človeka, ktorý prekonal ochorenie Covid-19.

Lobisti z EÚ chcú zakázať pojmy „vegetariánsky burger“ a „vegetariánska klobása“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info