HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Z Bajkonuru priletela raketa k ISS po superrýchlej dráhe

Bajkonur. FOTO TASR/AP

Tri hodiny a niečo od štartu k priblíženiu k vesmírnej stanici. Toľko trvá novému Sojuzu let po novej dráhe s ľudskou posádkou.

Kozmická loď Sojuz MS-17 zakotvila na ISS a vytvorila rekord v rýchlosti letu na stanicu
Posádka strávi na obežnej dráhe 177 dní. Informoval o tom portál tass.ru. Kozmická loď Sojuz MS-17 s tromi členmi posádky odletela na ISS prvýkrát pomocou schémy dvoch obletov, čím vytvorila rekord v rýchlosti letu na stanicu – asi tri hodiny a sedem minút.

Ruskí kozmonauti Sergj Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov, ako aj americká astronautka Kathleen Rubins, už ukotvili svoju loď k ISS. Teraz bude musieť posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice skontrolovať tesnosť dokovania, potom sa vyrovná tlak medzi kozmickou loďou s posádkou a ISS. Potom sa budú môcť kozmonauti presunúť na stanicu.

Nosná raketa Sojuz-2.1a bola vypustená z kozmodrómu Bajkonur o 08:45 moskovského času.

Vesmírnej stanici ISS hrozí zrážka s vesmírnym odpadom, je nutný úhybný manéver

Posádka strávi na obežnej dráhe 177 dní. Počas tejto doby Ryžikov a Kud-Sverchkov uskutočnia 55 vedeckých štúdií a experimentov, z toho štyri nové. Ďalej budú pokračovať v hľadaní úniku vzduchu v prechodovom oddelení modulu Zvezda. Astronauti urobia dva výstupy do vesmíru. Jeden z nich je naplánovaný na november 2020, druhý na február 2021. Plánujú sa pripraviť na budúci rok odpojenie a likvidáciu modulu Pirs. Je to nevyhnutné, aby sa vytvoril priestor pre nový modul Science, ktorý poletí k ISS v apríli 2021.

Teraz sú na ISS aj kozmonauti agentúry Roskozmos Anatolij Ivanišin a Ivan Wagner, ako aj astronaut NASA Chris Cassidy.

Posádka ISS sa presťahuje do ruského modulu kvôli „nadmernému“ úniku vzduchu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info