HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Čínsky vývoz a dovoz dosiahli rekordné maximá. Čínska ekonomika sa zotavuje z Covid-19

Ilustračné foto / Pixabay

Čínske hospodárske oživenie naďalej naberá na obrátkach, keďže vývoz zaznamenal najsilnejšiu výkonnosť za viac ako rok a dovoz prudko stúpal najrýchlejším tempom od začiatku pandémie Covid-19, informuje portál RT.

Colné údaje zverejnené v utorok ukazujú, že odchádzajúce zásielky prekonali očakávania trhu, pretože minulý mesiac oproti minulému roku vzrástli o 9,9 percenta.

September bol štvrtým po sebe idúcim mesiacom, keď Čína zaznamenala rast exportu, ktorý bol podporený znovuotvorením globálnych ekonomík, ako aj rastúci dopyt po zdravotníckych prístrojoch a elektronike.

Medziročný dovoz sa vrátil k rastu a minulý mesiac vyskočil o 13,2 percenta, čím prekonal očakávania analytikov o zvýšení o 0,3 až 0,4 percenta. V auguste sa objem prijatých zásielok znížil o 2,1 percenta a v predchádzajúcom mesiaci sa tiež nachádzal v zápornej hodnote.

Bill Gates tvrdí, že život sa vráti do normálu až po zavedení druhej generácie vakcín proti Covid-19

„Čínsky vývoz a dovoz neustále prekonáva očakávania trhu. Obchod v septembri sa zrýchlil oproti predchádzajúcemu mesiacu,“ uviedol pre CGTN Wang Dan, hlavný ekonóm banky Hang Seng Bank China.

Dovoz sa zvýšil čiastočne z dôvodu zvyšujúcich sa nákupov potravín vrátane mäsa, obilia a sójových bôbov, pretože čínsky poľnohospodársky sektor utrpel povodne a zlé poveternostné podmienky. Nedávne zhodnotenie juanu mohlo tiež pomôcť zvýšiť dovoz.

„V nasledujúcich mesiacoch očakávame, že vývozná sila bude pretrvávať a dovoz sa môže naďalej zvyšovať na pozadí pokračujúceho oživovania domácej aktivity,“ uviedli ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs v utorok v poznámke pre klientov, ktorú citujú médiá.

Čínsky zahraničný obchod sa za prvé tri štvrťroky 2020 medziročne zvýšil celkovo o 0,7 percenta, podľa oficiálnych údajov colných úradov vzrástol vývoz o 1,8 percenta a dovoz klesol o 0,6 percenta v denominácii v juanoch.

Huawei dúfa, že aj napriek americkému tlaku bude môcť pomáhať svojim európskym zákazníkom pri vývoji 5G siete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info