HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

USA zabíjajú dolár! Pumpujú doňho „neustále zvyšujúce sa dávky monetárneho heroínu“

Dolár / Pixabay

Akciové trhy sú napumpované, pričom americký prezident Donald Trump upustil od rozhovorov o stimuloch, ku ktorým sa vráti až po voľbách, informuje portál RT.

Republikáni stratili debatu v okamihu, keď pripustili, že stimul je pre ekonomiku „dobrý“, domnieva sa ekonóm Peter Schiff.

„Fed už uviedol, že netlačí viac peňazí, kým vláda nepredá viac dlhopisov. Inými slovami, Fed je pozastavený s ďalšími monetárnymi stimulmi, kým Kongres nepríde s ďalšími fiškálnymi stimulmi, aby mal Fed viac dlhopisov na monetizáciu,“ poznamenal Schiff.

Ekonóm ďalej vysvetlil, že po tom, čo sa trhy naplnili, Trump hodil olivovú vetvičku predsedníčke Snemovne Nancy Pelosiovej s tým, že je stále ochotný zvážiť menšie stimuly vrátane ďalšieho kola šekov vo výške 1 200 dolárov, pomoci leteckej spoločnosti v hodnote 25 miliárd dolárov a prostriedkov na program ochrany výplaty. To opäť naštartovalo rokovania a republikáni sa rýchlo začali prihovárať.

Bill Gates tvrdí, že život sa vráti do normálu až po zavedení druhej generácie vakcín proti Covid-19

„Skutočnosť, že potrebujeme všetku túto umelú podporu, je pripustením slabej ekonomiky. Preto potrebuje všetku túto pomoc,“ uviedol Schiff a dodal: „Nemôžete povedať, že máme skutočne silnú ekonomiku. Myslím tým, že buď je ekonomika silná, v takom prípade nepotrebuje stimul, alebo je slabá a potrebuje stimul.“

Schiff tiež poznamenal, že stimul slabú ekonomiku ani nespevňuje. „Slabú ekonomiku vlastne oslabuje tým, že ju podnecuje k stimulu.“

Podľa veteránskeho obchodníka s cennými papiermi je dôvodom, prečo americká ekonomika neustále potrebuje „pohotovostný“ nástroj, to, že ho používala predovšetkým centrálna banka. „Fed tak ochromil americkú ekonomiku, že jediný spôsob, ako môže chodiť, je teraz s týmito stimulmi, ktoré majú podobu barlí. Ak vezmete túto barlu preč, ekonomika sa úplne rozpadne. Zrúti sa. Vytvorili bublinu závislú od neustále sa zvyšujúcich dávok tohto peňažného heroínu,“ dodal na záver skúsený ekonóm.

Huawei dúfa, že aj napriek americkému tlaku bude môcť pomáhať svojim európskym zákazníkom pri vývoji 5G siete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info