HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Teherán obviňuje Washington z „ekonomického terorizmu“ po tom, čo USA uvalili sankcie na veľké iránske banky

Ilustračné foto iránskej vlajky / TASR

Iránsky veľvyslanec pri OSN Majid Takht-Ravanchi odsúdil americké sankcie voči iránskym bankám ako akt ekonomického terorizmu, ktorého cieľom je vytvoriť utrpenie a sociálne nepokoje s cieľom zmeny režimu, informuje portál RT.

„Iránska islamská republika dôrazne odsudzuje terorizmus vo všetkých jeho formách vrátane štátneho terorizmu, ekonomického terorizmu a medicínskeho terorizmu,“ uviedol Takht-Ravanchi na stretnutí šiesteho výboru Valného zhromaždenia OSN vo štvrtok večer.

Dodal, že „na odstránenie terorizmu raz a navždy nezostáva nič iné, ako využiť moc a multilaterálny prístup a zabezpečiť úzku spoluprácu a koordináciu medzi príslušnými zainteresovanými stranami na národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.“

Podľa veľvyslanca sa uvalenie sankcií na Irán a ďalšie krajiny počas pandémie koronavírusu môže rovnať terorizmu, ktorý počas globálnej krízy zhoršil všeobecné zdravotné podmienky.

Trump propaguje nový „liek“ proti Covid-19 Regeneron a sľubuje, že pre pacientov v nemocnici bude zdarma

Americké ministerstvo financií vo štvrtok oznámilo zaradenie 18 veľkých iránskych bánk na čiernu listinu v rámci nového pokusu vylúčiť národ z globálneho finančného systému.

Ministerstvo uviedlo, že 16 z nich bolo zameraných na „pôsobenie v iránskom finančnom sektore“ a taktiež „vojenskú pridruženosť“.

Ministerstvo financií vo svojom vyhlásení uviedlo, že „identifikovalo finančný sektor iránskej ekonomiky ako ďalšiu cestu, ktorá financuje škodlivé aktivity iránskej vlády“.

Práca z domu je fajn, nikto však nerieši, že zamestnanca stojí priemerne dve eurá za deň

Sankcie sa navyše zameriavajú aj na zahraničné spoločnosti, ktoré obchodujú s bankami, a poskytujú im 45 dní na to, aby ukončili takéto aktivity alebo čelili „sekundárnym sankciám“.

Sankcie prichádzajú týždne po tom, čo USA deklarovali opätovné uloženie sankcií OSN na Irán, ktoré boli zrušené na základe medzinárodnej dohody z roku 2015 týkajúcej sa iránskeho jadrového programu. Washington obvinil Teherán z porušenia tejto dohody, Irán však všetky takéto obvinenia odmietol.

Ostatní členovia rady bezpečnosti OSN medzitým nesúhlasili s USA a tvrdia, že Washington nemôže spustiť mechanizmus sankcii, pretože v roku 2018 opustili jadrovú dohodu.

Zakladateľ uznávaného Berlínskeho filmového festivalu bol poradcom Goebbelsa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info