HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump tvrdí, že zostávajúce americké jednotky v Afganistane by mali byť doma „do Vianoc“

Donald Trump / Pixabay

Prezident Donald Trump naznačil, že všetci americkí vojaci v Afganistane by mohli byť do Vianoc doma, pričom ide o vyhlásenie, ktoré je v rozpore so svojím vlastným poradcom pre národnú bezpečnosť, ktorý uviedol, že po novom roku zostane v Afganistane viac ako 2 000 vojakov“, informuje portál RT.

„Do Vianoc by sme mali mať späť zostávajúci počet našich statočných mužov a žien, ktorí slúžia v Afganistane!,“ uviedol Trump na Twitteri v stredu večer, presne 19 rokov po americkej invázii do krajiny v roku 2001.

Aj keď misia nenaznačila žiadny posun v politike, návrh na úplné stiahnutie je v rozpore s harmonogramom stanoveným poradcom pre národnú bezpečnosť Robertom O’Brienom, ktoré bolo uverejnené len pred niekoľkými hodinami v stredu. Administratíva plánuje maž začiatkom roku 2021 v Afganistane asi 2 500 vojakov.

Na základe dohody podpísanej s Talibanom začiatkom tohto roka USA súhlasili s úplným stiahnutím vojenských jednotiek do jari 2021, pričom postupne sťahujú sily, zatiaľ čo afganská vláda pracuje na dlhodobom prímerí s militantnou skupinou.

Spojené kráľovstvo odmietne azyl migrantom, ktorí vstupujú do krajiny „nelegálnymi cestami“

Podľa O’Briena v Afganistane zostáva 4 000 až 5 000 amerických vojakov.

Napriek tomu, že sa bývalý prezident Barack Obama zaviazal urýchlene ukončiť vojnu po nástupe do úradu v roku 2008, nedokázal uskutočniť úplné stiahnutie sa z miesta. Namiesto toho spustil obrovský „nárast“, v ktorom sa počet amerických vojakov zvýšil na viac ako 100 000, čo je zatiaľ najväčší počet.

Aj keď Obama obmedzil nasadenie, na konci svojho druhého funkčného obdobia v roku 2016 v krajine nechal viac ako 8 000 vojakov, čím pretiahol najdlhší konflikt v amerických dejinách do tretieho predsedníctva v otázke, ktorú považoval za „neistú“ pre bezpečnostnú situáciu.

V USA prekvapivo zverejnili časti rozhovoru medzi Putinom a Clintonom o potopení ponorky Kursk

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info