HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Arménsko a Azerbajdžan súhlasia s prímerím v spornom Náhornom Karabachu

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v strede, arménsky minister zahraničia Zohrab Mnatsakanyan (vpravo), a azerbajdžanský minister zahraničia Jeyhun Bayramov na rokovaní v Moskve, 9. októbra 2020 / SITA (via AP over Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie)

Arménsko a Azerbajdžan sa po rokovaniach v Moskve dohodli na zastavení nepriateľstva v napadnutom Náhornom Karabachu, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Prímerie má začať platiť 10. októbra, informuje portál RT.

Dohoda bola dosiahnutá pri trojstranných konzultáciách, na ktorých sa zúčastnili ministri zahraničných vecí dvoch bojujúcich strán, Arménska a Azerbajdžanu, a Lavrov, ktorý pôsobil ako sprostredkovateľ. Rokovania trvali asi 10 hodín a skončili sa v sobotu v ranných hodinách miestneho času.

Baku a Jerevan sa dohodli, že z „humanitárnych“ dôvodov pozastavia všetky vojenské akcie, ktoré sa skončia v sobotu na poludnie. Pauza v boji umožní výmenu zajatých väzňov a výmenu tiel vojakov padlých na frontoch, uviedol Lavrov pre médiá. Červený kríž pomôže uľahčiť výmeny.

Lavrov naznačil, že dohoda má slúžiť ako odrazový mostík k trvalému mieru, a dodal, že bojujúce strany sa pustia do rokovaní pod záštitou Minskej skupiny OBSE s cieľom „dosiahnuť mierové riešenie“ konfliktu.

Trump tvrdí, že zostávajúce americké jednotky v Afganistane by mali byť doma „do Vianoc“

„Azerbajdžanská republika a Arménska republika v rámci sprostredkovania Minskej skupiny OBSE začínajú zmysluplné rokovania s cieľom čo najskôr dosiahnuť mierové riešenie konfliktu na základe základných princípov urovnania konfliktu,“ uviedol najvyššie postavený ruský diplomat.

„Presné parametre dohody budú ešte dohodnuté osobitne,“ poznamenal Lavrov.

Rozpad Facebooku by bol vopred stratený prípad, uvádza sa v uniknutom dokumente

Rozhovory sa uskutočnili po tom, čo obe strany prijali pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina do Moskvy. Ruský vodca vyzval Baku a Jerevan, aby zastavili nepriateľské akcie a vo štvrtok sa vrátili k rokovaniam.

Pozvanie prišlo po tom, čo Putin uskutočnil niekoľko hovorov s arménskym premiérom Nikol Pashinyanom a azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Rusko predtým spolu s Francúzskom a USA – ktoré sú všetci spolupredsedami takzvanej minskej sprostredkovateľskej skupiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre Náhorný Karabach – opakovane vyzývali obe strany, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu.

Turecko a Spojené arabské emiráty neustále porušujú v Líbyi zbrojné embargo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info