HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Vláda povoláva armádu. Vojaci budú pomáhať s poriadkom, testovaním i trasovaním

Fotokoláž (via TASR)

Kvôli zhoršujúcej sa situácii s novým koronavírusom zvolala dnes vláda mimoriadne rokovanie. Minister zdravotníctva požiadal o pomoc armádu. Podľa portálu TA3 zatiaľ nasadia takmer tri stovky príslušníkov ozbrojených síl, mandát však počíta až s 1500 vojakmi za deň.

Regionálni hygienici sú na hranici svojich možností. Marek Krajčí preto požiadal o pomoc rezort obrany. „Vznikajú nám lokálne ohniská nakazených a budeme používať armádu na pretestovanie aj prostredníctvom antigénových testov,“ uviedol minister zdravotníctva.

Minister Jaroslav Naď na brífingu vlády potvrdil, že dostali oficiálnu žiadosť o vyčlenenie 267 vojakov na pomoc regionálnym hygienikom. Zároveň eviduje žiadosť na vyslanie odberových tímov, predovšetkým pre oblasť Oravy, ale aj na iných miestach Slovenska, v prípade potreby. Celkovo dnes schválili mandát na 1500 vojakov denne.

Šeliga vyzval Oravčanov, aby rešpektovali opatrenia, situáciu označil za vážnu

Armáda by tak mala pomôcť pri zvládnutí lokálnych ohnísk nákazy, pri testovaní obyvateľstva a tiež pri zabezpečení chodu nemocníc, informoval portál topky.sk. Vojaci budú vyčlenení na základe požiadaviek ministerstva zdravotníctva zatiaľ do konca tohto roka. Momentálne je vytypovaných 67 nemocníc, ktoré potrebujú zabezpečiť prítomnosť ozbrojených zložiek.

„Problém je veľmi veľký. Tá pomoc a zapojenia sa ozbrojených síl Slovenskej republiky počas prvej vlny bola vzorová, takže predpokladám, že bude vzorová a veľmi užitočná aj počas vlny druhej,“ povedal po mimoriadnom rokovaní premiér Igor Matovič.

Naď ešte upresnil, že majú požiadavku na vyčlenenie približne 350 vojakov. Armáda podľa jeho ďalších slov bude „pomáhať pri dohľadávaní kontaktov, s odbermi vzoriek na testovanie, ako aj s poriadkom v nemocniciach postupne už od soboty. Aktuálne budú pôsobiť prioritne na Orave, kde je v súčasnosti situácia najhoršia, ale budeme flexibilne reagovať podľa aktuálnej potreby“.

Antigénové testy budú pomocou, štandardom však ostanú PCR testy, tvrdí premiér

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info