HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin zasahuje! Ministri zahraničných veci Azerbajdžanu a Arménska sú na ceste do Moskvy

Vladimír Putin Fotokoláž (via TASR, Pixabay)

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že diplomati Arménska a Azerbajdžanu boli pozvaní na piatkové mierové rozhovory v Moskve, aby bolo možné v spornom Náhornom Karabachu uzavrieť „humanitárne“ prímerie, píše rt.com

Putin vyzval všetky strany konfliktu v Náhornom Karabachu, aby „z humanitárnych dôvodov“ ukončili vojnový stav a aby prišlo k výmene väzňov a tiel zabitých. Ruský prezident označil prebiehajúci vojenský konflikt v regióne za „tragédiu“. Ministri zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu sú dnes pozvaní na „konzultáciu“ s cieľom podporiť prímerie. Sprostredkovateľom tohto stretnutia bude minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Pozvanie prišlo po tom, čo Putin uskutočnil niekoľko telefonátov s arménskym premiérom Nikolom Pashinyanom a azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom.

Rusko sa okrem pokusu o posadenie bojujúcich strán za rokovací stôl, podieľa aj na mediácii a ukončení arménsko-azerbajdžanského konfliktu v rámci Minskej skupiny OBSE. Včera v Ženeve zasadala táto skupina, ktorá ako spolupredsedov uvádza Rusko, USA a Francúzsko. Podľa francúzskeho ministra Európy a zahraničných vecí Jeana-Yvesa Le Driana by Moskva mala hostiť nasledujúce stretnutie 12. októbra.

Desiatky rokov starý spor o Náhorný Karabach – enklávou osídlenou Arménmi  vo vnútri krajiny, ktorá je medzinárodne uznávaná ako Azerbajdžan – znovu vzplanul 27. septembra. Azerbajdžan a Arménsko sa navzájom označujú za iniciátorov konfliktu a ťažkých bojov. Na oboch stranách umierajú nie len vojaci, ale aj civilné osoby.

Azerbajdžan oslavuje čiastočný ústup síl v Náhornom Karabachu, zatiaľ čo Arménsko tvrdí, že išlo o „trik“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info