HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sudca ŠTS Truban bude pre rozhodovanie vo veci Norberta B. čeliť disciplinárnemu konaniu

Michal Truban. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a predseda Súdnej rady SR Ján Mazák sa dohodli na podaní disciplinárneho návrhu na sudcu ŠTS Michala Trubana.

Ako ďalej na svojej internetovej stránke informuje súdna rada, podanie vychádza z dôvodného podozrenia, že sudca Truban sa ako sudca v prípravnom konaní v trestnej veci obvineného Nor­ber­ta B. dopustil závažného disciplinárneho previnenia. „Závažného disciplinárneho previnenia sa podľa dostupných dôkazov dopustil predovšetkým vedomým porušením povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato,“ uvádza súdna rada.

Rada pripomína, že v prípravnom konaní v trestnej veci Nor­ber­ta B. Truban rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka K. „Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s.r.o., pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan,“ uvádza rada.

Oslobodzujúci rozsudok Kočnera a Zsuzsovej: Nerozhodní sudcovia sa zľakli justičného omylu?

Truban podľa rady v postavení svedka uviedol pred orgánom činným v trestnom konaní, že sa s advokátom Jánom Gajanom dlhší čas nestretával. Rovnako tieto stretnutia popieral aj pred osobitnou komisiou súdnej rady a pri pohovore s predsedom ŠTS Jánom Hrubalom, kde však už istú presnejšie nešpecifikovanú mieru kontaktov pripúšťal. „Z doteraz zadovážených informácií však vyplýva podozrenie, že Michal Truban s Jánom Gajanom udržiaval dlhodobé pravidelné styky, ku ktorým dochádzalo v sídle advokátskej kancelárie,“ uvádza stránka súdnej rady.

Hrubala aj Mazák v tejto súvislosti zastávajú názor, že ak sa v konaní pred disciplinárnym senátom potvrdí taká intenzita vzťahov medzi sudcom Michalom Trubanom a advokátom Jánom Gajanom, ktorá vyplýva zo zadovážených informácií, tak je namieste požadovať, aby Trubanovi bolo uložené disciplinárne opatrenie, konkrétne preloženie na súd nižšieho stupňa.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info