HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

„Trump teraz môže na sebe otestovať svoje nápady na liečbu“, zaznieva ironicky internetom

Donald Trump / Fotokoláž (via SITA, Shutterstock)

Komentár nemeckého jetzt.de (autor: soas)

Donald a Melania Trumpoví mali pozitívny test na koronavírus. Na Twitteri sa objavilo veľa zlomyseľných, ale aj znepokojivých reakcíí

Nový prezident bude v USA zvolený presne o mesiac. A práve teraz, uprostred horúcej volebnej kampane, úradujúci americký prezident Donald Trump oznámil, že spolu  s manželkou Melaniou mal pozitívny test na nový koronavírus. Ešte predtým prezidentova spolupracovníčka Hope Hicksová informovala, že sa nakazila týmto vírusom. Donald a Melania Trumpoví následne išli do preventívnej karantény. Po niekoľkých hodinách bol známy výsledok testu prezidentského páru. Bol pozitívny. Trump na Twitteri napísal : „SPOLU sa z toho sa dostaneme!“

Osobný lekár amerického prezidenta v správe , ktorú zdieľal na Twitteri, napísal, že Trump môže pracovať bez obmedzení aj z karantény. Dodal, že prezident a jeho manželka sa cítia dobre.

Pre mnohých je táto informácia správou dňa. Tisíce ľudí vyjadrili na Twitteri svoje pocity a názory v súvislosti s nakazením Trumpa. Mnohí neskrývajú škodoradosť z toho, že prezidentský pár sa nakazil nebezpečným vírusom. Reakcie možno rozdeliť do niekoľkých kategórií.

Donald Trump aj s prvou dámou sú pozitívni na Covid-19

Súcit s Melaniou

Mnoho ľudí si najskôr pomyslelo na Melaniu Trumpovú a na Twitteri netajili súcit. Len pomyslenie, že bude musieť dva týždne domácej karantény stráviť v prítomnosti svojho manžela, vyvoláva u mnohých hrôzu. Ako však poznamenala jedna žena na Twitteri, koniec koncov prezidentský pár vlastní aj niekoľko nehnuteľností.

Ironické tipy

Trumpovi od začiatku pandémie vyčítali, že hrozbu nebezpečného vírusu nebral vôbec vážne. V súvislosti s infekciou často vtipkoval. Na verejnosti nenosil rúško. Biely dom to zdôvodňoval tým, že ľuďom v prezidentovej blízkosti pravidelne robia testy na koronavírus. V poslednom čase ale absolvoval celý rad veľkých predvolebných kampaňových stretnutí. Konali sa síce pod šírym nebom, na zúčastnili sa na ich tisíce ľudí, ktorí nemali rúška, a ktorí sa často tlačili veľa seba.

Len blázon by Trumpa odpísal, existuje však dôvod, prečo je taký zúfalý (Michael Cohen)

Trump vírus zľahčoval a často sa nefundovane vyjadroval k pandémii a liečbe COVIDu-19. Napríklad na tlačovej konferencii ešte v apríli všetkým Američanom odporúčal, aby proti vírusu jednoducho použili injekciu s dezinfekčným prostriedkom. Mnohí mu to teraz pripomínajú, keď sám ochorel. Označenie „dezinfekčný prostriedok“ sa nakrátko stalo „populárne“ aj v Nemecku. Ako poznamenala v reakcii na Twitteri ďalšia žena, „Trump môže teraz sám na sebe otestovať takúto liečebnú metódu“.

Spojené štáty veľmi trpia kvôli koronavírusu a jeho dôsledkom. Od začiatku pandémie sa ním nakazilo už 7,3 milióna ľudí. Viac prípadov je už len v Indii. Na COVID-19 zomrelo v USA 207 800 ľudí. Nemocnice sú preplnené. Dopláca na to aj hospodárstvo. Mnohí Američania obviňujú  z ťažkého priebehu pandémie v USA práve Trumpa, a ani nie tak krízový manažment.

Kritika zlomyseľných reakcií

Mnohí vnímajú zlomyseľné reakcie, ktorým teraz Trump čelí, ako nevhodné. Nie je v poriadku, keď ľudia, bez ohľadu na to, ako „veľmi málo majú niekoho v láske“, sa dokážu zabávať na tak vážnom ochorení. Viacerí však želajú prezidentskému páru skoré uzdravenie. Ďalší užívateľ na Twitteri napísal: „Nedotknuteľnosť ľudskej dôstojnosti platí aj pri Donaldovi Trumpovi.“

Podľa prieskumu sú demokrati „šťastní“ z toho, že Trump dostal Covid-19

Mnohí si kladú otázku, aký dopad môže mať nakazenie Trumpa na predvolebnú kampaň

Hoci prezidentov osobný lekár infikovanie Trumpa potvrdil, šíria sa rôzne špekulácie. Niektorí si dokonca myslia, že to nie je pravda a takéto informácie majú byť len predvolebným taktickým ťahom. Iní sa zas obávajú, že prípadný ľahší priebeh choroby by sa mohol zneužiť ako „dôkaz“ na to, že COVID-19 nie je  v skutočnosti taký zlý. Jedna užívateľka sa na Twitteri nezdržala poznámky: „Trump po prekonaní choroby bude určite tvrdiť, že vírus je neškodný, a má sa dobre.“

Iní sa pýtajú, či sa Trump len takto nechcel vyhnúť predvolebným duelom s demokratickým vyzývateľom Joeom Bidenom. Prvý televízny duel bol totiž veľmi emotívny a chaotický.  Navyše, Trump z neho nevyšiel ako jasný víťaz.

Faktom je, že infekcia a následná karanténa sú pre Trumpa v poslednej horúcej fáze predvolebnej kampane spojené aj s nevýhodami: V najbližších dňoch totiž 74-ročný úradujúci prezident plánoval mnohé vystúpenia a veľké eventy. Tie sa ale teraz nebudú môcť  uskutočniť.

Trumpov agresívny výstup pripomenul svetu, prečo bola založená OSN – aby zabránila budúcim vojnám (Finian Cunningham)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info