fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Na teste neboli, ale aj tak dostali správu, že sú pozitívni

Ilustračný obrázok / Pixabay

Objavujú sa prípady, keď niekto ani nebol na teste, a predsa dostal esemesku o pozitívnom výsledku na COVID-19. Prilievajú tak olej do ohňa rôznych konšpirácií, ktoré tvrdia, že počty infikovaných sú umelo nafukované. Aké je vysvetlenie?

Podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré sa prípadmi zaoberalo v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií, dôvod je celkom jednoduchý. „Ľudia niekedy robia preklepy pri zadávaní svojho telefónneho čísla, preto sa môže stať, že SMS-ka príde na číslo niekoho iného,“ vysvetľuje ministerstvo na Facebooku.

Hoci majú ľudia kvôli tomu tendenciu spochybňovať systém testovania, počty nakazených sa tým neskresľujú. Podľa ministerstva stačí takúto správu iba ignorovať.

Vláda vyhlásením núdzového stavu neobmedzila ľudské práva a slobody, tvrdí Šeliga

Systém rozposiela textové správy automaticky a pri vysokom počte testov sa chyby a preklepy proste stávajú, uvádza ďalej ministerstvo. Ak vám príde oznámenie o pozitívnom výsledku testu, aj keď ste na žiadnom neboli, bude vám ešte volať pracovník úradu verejného zdravotníctva.

Telefónne číslo okrem toho nie je jediný identifikátor. Každý testovaný má pridelené jedinečné číslo, tzv. COVID Pass. Pokiaľ sa zistí nezrovnalosť, pravdepodobne kvôli zle zadanému kontaktu, úrad verejného zdravotníctva bude ďalej hľadať človeka, ktorému daný test prislúcha.

Podobnými prípadmi sa zaoberala i polícia a na svojej stránke ich následne označila za hoax. Jeden sa týkal „kamarátkinej kolegyne, ktorá sa napokon nedostavila na COVID-test, no  aj tak jej prišiel pozitívny výsledok“. Jeho autorka nakoniec sama oslovila policajnú stránku a za svoje správanie sa ospravedlnila.

Najlepšia rada lekára, akú môžeme počuť: leňošte a budete zdraví!

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info