HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Konflikt USA s Vatikánom – pokus o zastrašenie pápeža?

Fotokoláž / (via TASR)

Existuje pokus o zastrašenie pápeža kvôli účasti Mika Pompea na sympóziu o náboženskej slobode v Ríme počas volebnej kampane v USA?

„No, áno. Je to jeden z dôvodov, prečo ho pápež neprijíma.“ Odhliadnuc od svojských pravidiel „svätej“ diplomacie, monsignor Paul Richard Gallagher, tajomník pre vzťahy so štátmi Svätej stolice (akýsi vatikánsky „minister zahraničia“), odišiel spolu s ostatnými novinármi na konferenciu na americkom veľvyslanectve vo Westin Excelsior v Ríme. Tá sa deje ako súčasť prvej etapy cesty ministra zahraničia USA do Talianska a predchádza stretnutiu s predsedom vlády Contem v Palazzo Chigi a ministrom Di Maiom vo Farnesine. Stretnutie Pompea s pápežom sa však zatiaľ neohlásilo, vysvetľuje portál lastampa.it.

Pompeova cesta sa uskutočňuje v pre USA v rozhodujúcej fáze len niečo vyše mesiaca pred prezidentskými voľbami, v období požiaru pandémií, protestov „záležitostí čiernych životov“, stretov medzi podporovateľmi a odporcami úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa, tiež obvineného za daňové podvody a riziká podvodu vo voľbách v prípade víťazstva súpera Bidena.

Pompeo prišiel do Ríma s veľmi nepríjemným znamením práve pre Vatikán.  Zo svojho účtu na Twitteri, v ktorom opätovne uviedol esej publikovanú v ultrakonzervatívnom časopise „First Things“, vyzval na zrušenie dohody medzi Čínou a Svätou stolicou o menovaní biskupov. Dohoda, ktorá, ak sa bude opakovať, podľa šéfa americkej diplomacie vážne ohrozí „morálnu autoritu pápeža“.

Pompeo a nová vlna mccarthizmu v USA

Pápež Trumpovi  odpovedal nateraz jednoznačným „nie“, ktoré znamenalo odmietnutie stretnúť sa s Pompeom v kontexte nadchádzajúcich volieb v USA. Svätá stolica na Pompeove požiadavky zatiaľ nevydala nijakú oficiálnu odpoveď, ale tam, kde tak neurobilo oficiálne komuniké, gestá odpovedali – pápež v žiadnom prípade neposkytne Pompeovi v týchto dňoch jeho pobytu v Ríme audienciu.

Urobí tak „iba“ kardinálsky sekretár štátu Pietro Parolin v Apoštolskom paláci v sprievode monsignora Gallaghera. Pre najvyššie stupne Vatikánu je Pompeova návšteva nevítaná.

Najmä protičínska intervencia, ktorú vyhlásil americký minister zahraničných vecí v čase, keď Svätá stolica rokuje s Pekingom o podmienkach obnovenia dohody zameranej na témy, ktoré sú navyše čisto cirkevné, nebola z pohľadu diplomacie Vatikánu vhodná.

Slová monsignora Gallaghera sú jednoznačné: „Keď sa návštevy pripravujú na tak vysokých úrovniach, agenda sa rokuje neverejne, je to jedno z pravidiel diplomacie, kancelári sa medzi sebou rozprávajú a potom rozhodnú“. Keď štátny tajomník Vatikánu Parolin prednášal záverečný prejav konferencie, urazený Pompeo  už opustil miestnosť.

Pompeo obvinil Čínu, že chce prepísať Bibliu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info