fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Športovým podujatiam na Slovensku opäť odzvonilo!

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Od 1. októbra sa nebudú môcť konať na Slovensku žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín.

Po svojom pondelkovom zasadnutí o tom informoval ústredný krízový štáb. Návrh ešte podlieha definitívnemu schváleniu. Opatrenie sa podľa portálu sportky.zoznam.sk dotkne aj Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach , ktorý sa má konať 4. októbra, či zápasu baráže o postup na futbalové EURO 2020 Slovensko – Írsko, ktorý je na programe 8. októbra o 20.45 h na národnom štadióne v Bratislave).

Radikálne sprísnenie opatrení

Na základe prijatých opatrení by sa mala prerušiť sezóna vo futbalovej Fortuna lige či neodštartovať nový ročník hokejovej Tipos extraligy. „Zakážeme tiež hromadné podujatia s určitými výnimkami, napríklad sobáše, pohreby, krsty, zasadnutia orgánu verejnej moci, alebo ak organizátor takéhoto podujatia zabezpečí, že všetci zúčastnení budú mať negatívny RT-PCR test nie starší ako 12 hodín a nahlási takúto akciu do 48 hodín na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Toto opatrenie sa dotýka športových, kultúrnych, firemných a cirkevných podujatí,“ uviedol po rokovaní ústredného krízového štábu Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Hromadné podujatia budú od októbra zakázané

Premiér nechce armagedon

Zákaz platí od 1. októbra do odvolania, respektíve do času, kým sa podarí zastaviť šírenie koronavírusu v rámci druhej vlny. „Mrzí nás obmedzenie týchto podujatí, situáciu na Slovensku je ale mimoriadne vážna. To, čo sa udeje v najbližších dvoch týždňoch, vôbec nemáme v rukách, týmito opatreniami však vieme ovplyvniť to, čo sa stane počas tretieho, štvrtého a ďalších týždňov. Iba sa prizerať, ako extrémne strmo rastieme, tým by sme dopustili na Slovensku armagedon,“povedal predseda vlády SR Igor Matovič.

Dostanú športovci kompenzácie?

Podľa premiéra by zasiahnutá športová obec mala dostať finančné kompenzácie. „Ruka ruke s takýmito zásadnými obmedzeniami idú aj kompenzácie. Poprosil som pána ministra, aby začal rokovanie so športovcami o kompenzácii výpadkov ich tržieb. Aby nám šport či kultúra nezahynuli.“ Opatrenie sa dotkne aj nosenia rúšok pri športových podujatiach. „Nosenie rúšok pri športových aktivitách v interiéri je dôrazne odporúčané,“dodal Matovič. Od septembra boli športové zápasy a súťaže vyhlásené za rizikové podujatia s tzv. „superšíriteľmi“ nového koronvírusu.

Pôvodne boli od 1. 9. do 1. 10. zakázané vonkajšie hromadné športové akcie s účasťou 1000 a viac divákov. Nesmeli sa organizovať ani interiérové podujatia nad 500 ľudí. Zároveň platilo odporúčanie neorganizovať žiadne hromadné podujatia. Neskôr bola diskusia o redukcii účastníkov na 100 resp. 50, no napokon sa 14. septembra rozhodlo o ponechaní vtedajších obmedzení.

Na podporu kultúry a športu pôjde po 20 miliónov eur, tvrdí Remišová

Pravidlá sa postupne uvoľňovali

Od 1. júla sa na Slovensku povolili športové súťažné podujatia s viac ako 1000 účastníkmi za podmienky dodržania šachovnicového sedenia. Športové kluby mohli za dodržania tejto požiadavky a zabezpečenia kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov naplniť tribúny maximálne do 50 % kapacity štadióna. Konzílium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových zväzov, ktoré apelovali na vládu, aby zvýšila počet účastníkov na súťažných podujatiach.

Už od 6. júla však vošli do platnosti upravené pravidlá so sedením v každom druhom rade ako dôsledok porušenia hygienických nariadení počas šlágra futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede. Nové opatrenie bolo prezentované zároveň ako ústretový krok s predpokladom zjednodušenie kontroly plnenia nariadení zo strany organizátorov hromadných podujatí.

Zákaz športu vydali aj v marci

Na Slovensku došlo ešte 9. 3. k plošnej výluke športového života. Ústredný krízový štáb a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie na okamžitý zákaz usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (COVID-19). Športová uzávera začala platiť hneď na druhý deň v utorok a len v prebiehajúcom týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najvýznamnejších kolektívnych odvetví.

Zrušili sa tiež už pripravené domáce šampionáty v behu na lyžiach, streľbe zo vzduchových zbraní, v atletických viacbojoch a v squashi. O šesť týždňov neskôr otvorili na Slovensku vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení.

Začína 1. fáza uvoľňovania opatrení, otvárajú viaceré prevádzky či športoviská

Od mája postupné uvoľňovanie

V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a tréningy vrcholových športovcov v bezkontaktných odvetviach, teda tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické dráhy i BMX-trate, vodnoslalomárske kanály, kanoistické areály, strelnice, či motoristické okruhy.

Od 20. mája boli v rámci štvrtej fázy otvorené vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby. Zároveň sa otvorilo aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch. K vstupom na plavárne a do športových hál pre verejnosť došlo začiatkom júna a od 3. júna sa opäť povolili všetky športové súťaže a podujatia v krajine, k návratu divákov došlo v júli, píšu v závere sportky.zoznam.sk.

Na hromadných športových podujatiach má byť každý druhý rad voľný

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info