Slovensko sa po vražde Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martin Kušnírovej (†27) zmieta doslova v marazme na súdoch, prokuratúre ale aj v bežnom živote. Objavené prepojenia medzi politikmi a oligarchami sú také, aké tu doteraz ešte neboli a mnohí začínajú pochybovať, či žijeme v právnom štáte.
Naposledy sa vynoril prípad medzi možným prepojením exministra vnútra Robertom Kaliňákom a oligarchami Bödörovcami, o ktorom informuje aj Dag Daniš na portáli aktuality.sk. Týka sa predraženého nákupu kamier pre Národnú diaľničnú spoločnosť.
Napojenie nepriame, ale je
NAKA sa v ostatnom čase naozaj rozbehla a ide ako valec. Podľa Daniša jej na to stačili dve veci. Výmena ministrov a kľúčových úradníkov nominovaných stranou Smer-SD a očista polície. Výsledkom toho je séria policajných razií a trestných stíhaní. Noví úradníci nachádzajú na stole stopy po „zlodejinách“ a polícia tieto prípady začala vyšetrovať. Za bývalej vlády, a najmä vlády Smeru-SD by to bolo niečo neuveriteľné!
Najnovší prípad je podľa Daga Daniša zaujímavý aj tým, že spája oligarchov Bödörovcov s exministrom vnútra Róbertom Kaliňákom a poťažmo aj s Počiatkom. Aj keď len nepriamo, cez firmu napojenú na štátne zákazky, z ktorých mali jedna aj druhá partia zarábať milióny eur.
Museli sa deliť s „partnermi“
Razia NAKA vo firmách Bödörovcov súvisela s predraženým nákupom kamier a softvéru pre Národnú diaľničnú spoločnosť. Túto tučnú zákazku v objeme 37 miliónov eur mala získať IT spoločnosť Tempest, ktorá sa zrejme musela o výnosy deliť s ďalšími dodávateľmi a „partnermi“. Pravdepodobne aj s firmami napojenými na skupinu Bödörovcov.
Či oni naozaj niečo dodávali, alebo to len predstierali a vyberali provízie za „ochranu“ od hráčov na trhu, je v súčasnosti predmetom vyšetrovania. IT firma Tempest je tiež známa z viacerých tendrov a káuz, ba vo februári 2018, teda krátko po vražde Jána Kuciaka, na ňu poukázal aj prokurátor Špirko.
Strapatý, Robo a Peňaženka
Špirko vtedy otvorene hovoril o tom, ako chcel vyšetrovať rozsiahlu korupciu v pozadí Kaliňáka a Počiatka. Malo ísť o provízie za tendre a za krytie rôznych skupín „dépeháčkarov“ v celkovom objeme 200 miliónov eur. Jednou z firiem, ktorá mala figurovať v predražených zákazkách na ministerstve vnútra, mal byť Tempest.
Stretnutie Bugára s Kočner na Maldivách bolo! Prekvapili však novinky o tomto „náhodnom“ stretnutí
Táto firma dodávala IT technológie a služby za 15 miliónov eur. Podľa Špirka mali Kaliňákovi a Počiatkovi ľudia od víťazov tendrov vybrať úplatky, ktoré končili v bezpečnostných schránkach. Jeden z vybavovačov, napojených na Kaliňáka, mal prezývku Peňaženka.
Štát potrebuje znovu získať silu
Vyšetrovanie káuz, v ktorých figurovala firma Tempest a vplyvné postavy v pozadí tendrov, ktoré si účtovali „výpalné“ teraz prebieha bez vonkajších zásahov a terajší ministri pri vyšetrovaní poskytujú súčinnosť (dokumenty z tendrov, faktúry, zmluvy). Štát tu podľa Daga Daniša konečne ukazuje svoju silu. A zlodeji buď končia v rukách NAKA, alebo zatiaľ niekam zaliezajú.