Irán stále rozširuje svoj balistický arzenál a čo robí medzinárodné spoločenstvo?
25 | 09 | 2020 I Diana Zaťková

Komentár Majid Rafizadeh (Gatestone Institute)


Organizácia Spojených národov alebo Európska únia nevyslovila ani slovo odsúdenia týkajúce sa posledných porušení iránskeho režimu a urýchlenia jeho hrozivého programu balistických rakiet. Namiesto toho sú OSN a EÚ stále odhodlané zrušiť zbrojné embargo na Teherán a ponechať globálne sankcie vládnucich mullahov odstránené.


Iránsky režim sa pritom zameriava na šírenie presne riadených balistických rakiet dlhého doletu. Irán nedávno predstavil niekoľko nových rakiet - balistickú raketu Haj Qasem a námornú strelu Abu Mahdi s dlhým doletom, ako aj niekoľko údajne kvalitných prúdových motorov.

Iránsky teokratický režim v súčasnosti vlastní najväčší a najrozmanitejší program balistických rakiet na Blízkom východe. Stojí za zmienku, že žiadna iná krajina ako Irán nezískala balistické rakety dlhého doletu pred získaním jadrových zbraní. Zatiaľ čo balistické rakety sa dajú použiť buď na útočné alebo obranné účely, sofistikované rakety sa vyvíjajú hlavne ako nosiče jadrových zbraní.

Irán za posledných pár mesiacov vystrelil niekoľko balistických rakiet a šéf iránskeho námorníctva admirál Hossein Khanzadi sa chválil v iránskej štátnej televízii: "Dôležitým bodom týchto rakiet je to, že sú plne vybavené navádzaním. Znamená to, že sú typu „vystreľ a zabudni“. Raketu odpálime a dáta sú na samotnej rakete, má zabudované rôzne navigačné systémy."

USA jednostranne znovuzavádzajú sankcie OSN voči Iránu
Spojené štáty v sobotu jednostranne ohlásili znovuzavedenie sankcií OSN voči Iránu a prisľúbili potrestať tých, ktorí ich porušia. Týmto krokom Washington riskuje zvýšenie svojej izolácie, ako aj medzinárodného napätia, uviedla tlačová agentúra... Čítať ďalej
20 | 09 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR


Iránsky režim je v jasnom rozpore s rezolúciou Rady bezpečnosti OSN 2231. Táto rezolúcia žiada Iránsku islamskú republiku, „aby nepodnikla žiadne aktivity spojené s balistickými raketami, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane, vrátane štartov s použitím technológie balistických rakiet.“

Okrem toho, keďže Irán a P4 + 1 (Nemecko, Spojené kráľovstvo, Rusko, Čína a Francúzsko) stále tvrdia, že jadrová dohoda (ktorú Irán nikdy nepodpísal) zostáva účinná, Teherán jadrovú dohodu dokonca porušuje. Dohoda totiž naznačuje, že Irán by nemal vyvíjať činnosť v oblasti balistických rakiet „až do dátumu osem rokov po Dni prijatia JCPOA (18. októbra 2015) alebo do dňa, keď IAEA predloží správu potvrdzujúcu širší záver. Podľa toho, čo nastane skôr“.

Rozšírenie balistických rakiet režimom predstavuje hrozbu pre stabilitu regiónu a národné záujmy ostatných krajín. Po prvé, príjemcami rozširujúceho sa iránskeho arzenálu balistických rakiet sú v zásade skupiny teroristov a milícií. Hassan Nasralláh, vodca Hizballáhu, predtým pripustil : „Sme otvorení skutočnosti, že rozpočet Hizballáhu, jeho príjmy, výdavky, všetko jedlo, pitie, jeho zbrane a rakety, pochádzajú z Iránskej islamskej republiky.“

Zo správy Kongresu mrazí! Za havárie Boeingov 737 Max môže utajovanie a šlendriánstvo
Za havárie lietadiel Boeing 737 MAX môže utajovanie a nedostatočný dohľad. Vyplýva to zo zverejnenej záverečnej správy výboru amerického Kongresu, ktorý havárie vyšetroval. Čítať ďalej
20 | 09 | 2020 | Ivan Brožík


Irán tiež zintenzívnil svoje úsilie o rozvoj raketovej technológie jemenských Húsíov (jemenskí šiitskí povstalci, pozn. red.). Ako predtým uznala skupina odborníkov OSN keď Húsíovia vystrelili rakety do Saudskej Arábie, je veľmi nepravdepodobné, že by Húsíovia mohli také rakety vyrábať sami: „Dizajn, vlastnosti a rozmery komponentov sú zhodné s tými, ktoré sa hlásili pre iránsku raketu Qiam-1.“

Režim mal tiež jasno vo svojich zámeroch, pokiaľ ide o zničenie Izraela balistickými raketami. Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý má posledné slovo vo všetkých domácich i zahraničných politikách Iránu minulý rok vyhlásil pred iránskou mládežou, že sa čoskoro stanú svedkami zániku Izraela a celej americkej civilizácie. Chameneí tiežvyhlásil : „Mladí ľudia, buďte si istí, že sa stanete svedkami zániku nepriateľov ľudstva, čo znamená zdegenerovanej americkej civilizácie, a zániku Izraela.“

Hlavný veliteľ iránskych islamských revolučných gárd (IRGC) Hossein Salami taktiež vehementne objasnil stratégiu svojho režimu tým, že na iránskej štátnej televíznej stanici 2 uviedol: „Našou stratégiou je vymazať Izrael z globálnej politickej mapy. A zdá sa, že vzhľadom na zlo, ktoré Izrael robí, sa k tomu približuje."

„Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa popália“: Čína varuje USA uprostred nových vojenských cvičení
Peking zahájil vojenské cvičenia v blízkosti Taiwanského prielivu, ktoré sa prekrývajú so samitom v Tchaj-pej, na ktorom sa zúčastní tiež vysoko postavený predstaviteľ USA, čo Čína označila za provokáciu, informuje portál RT. Čítať ďalej
20 | 09 | 2020 | Marek Molnár


Salám tiež slávne povedal pre štátnu televíziu IRIB: "Dnes existuje viac ako kedykoľvek predtým úrodná pôda - s milosťou Božou - pre zničenie, vyhladenie a rozpad sionistického režimu. Len v Libanone je pripravených vystreliť viac ako 100 000 rakiet. Ak existuje, vôľa, ak slúži našim záujmom, a ak sionistický režim kvôli chybným výpočtom zopakuje svoje minulé chyby, tieto rakety preniknú vesmírom a zasiahnu jadro sionistického režimu. Pripravia pôdu pre jeho veľký kolaps v novej ére.“

Iránsky režim údajne tiež zakladá továrne na výrobu zbraní v zahraničí a vyrába pokrokové balistické rakety a zbrane v cudzích krajinách vrátane Sýrie. Niektoré zo zbraní, ktoré tam Teherán vyrába, zahŕňajú presne navádzané strely využívajúce pokrokovú technológiu na zasiahnutie konkrétnych cieľov. Iránske továrne na výrobu zbraní v zahraničí mu dávajú výhodné vojenské pozície k vedeniu vojny alebo k sabotovaniu iných národov prostredníctvom tretích krajín, ako je Sýria, Libanon, Jemen alebo Irak.

Namiesto upokojenia vládnucich mullahov v Iráne je povinnosťou medzinárodného spoločenstva konať a zastaviť tento dravý režim - teraz.

Majid Rafizadeh je obchodný stratég a poradca, harvardsky vzdelaný vedec, politológ, člen predstavenstva Harvard International Review a prezident Medzinárodnej americkej rady pre Blízky východ. Bol autorom niekoľkých kníh o islame a zahraničnej politike USA.

Vojna medzi Tureckom a Gréckom o východné Stredomorie pokračuje napriek tzv. ústretovému kroku Ankary
20 | 09 | 2020 | Diana Zaťková