fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Parlament vyslovil súhlas so zmluvou posilňujúcou existujúce partnerstvo medzi EÚ a Austráliou

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) vyslovili súhlas s Rámcovou dohodou medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a Austráliou na strane druhej.

Dohoda posilňuje partnerstvo medzi Austráliou a EÚ, prehlbuje spoluprácu v širokej škále oblastí spoločného záujmu a podporuje spoločné hľadanie riešení výziev na regionálnej aj globálnej úrovni.

Za kľúčové oblasti spolupráce je možné považovať zahraničnopolitické a bezpečnostné otázky, humanitárnu pomoc a globálny rozvoj. Za Slovenskú republiku bola dohoda, s výhradou ratifikácie, podpísaná ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom 5. októbra 2016 v Bruseli.

SaS je proti akejkoľvek forme prerozdeľovania migrantov, tvrdí Sulík

Dohoda predstavuje takzvanú zmiešanú úniovú zmluvu, teda medzinárodnú zmluvu, ktorá pokrýva oblasť spoločných právomocí EÚ a jej členských štátov, a ktorej zmluvnými stranami sú EÚ a jej členské štáty na jednej strane a tretia krajina, v tomto prípade Austrália, na strane druhej.

Z hľadiska slovenského zmluvného práva je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy. Vnútroštátny schvaľovací proces bude ukončený ratifikáciou prezidentkou Slovenskej republiky.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info