HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Američania mali talent v diplomacii, ale stratili ho, poznamenal Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. FOTO TASR/AP

Americká diplomacia sa mení na zákerné umenie vymáhať požiadavky a ultimáta, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, pretože USA sa snažia obnoviť sankcie proti Iránu podľa dohody z roku 2015, ktorá už právne neplatí, informuje portál RT.

Dôvody Washingtonu týkajúce sa navrátenia sankcií OSN proti Iránu vyzerajú „vtipne“, pretože väčšina členov Rady bezpečnosti OSN (13 z 15) nepodporuje aktiváciu sankčného mechanizmu, uviedol ruský minister zahraničia v exkluzívnom rozhovore pre spravodajský kanál Al Arabiya.

Rada „jasne uviedla, že neexistuje žiadny právny stav ani morálne dôvody pre čokoľvek, čo by sa týkalo sankcii, a všetky protichodné vyhlásenia sú neplatné,“ pripomenul prítomným. Otázka týchto sankcii necháva Washington na uzde aj s jeho najbližšími spojencami.

V nedeľu predtým traja európski signatári iránskej dohody – Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo – uviedli, že návrat sankcií nebude mať nijaký právny účinok.

USA hrajú s Kurdmi v Sýrii „bezohľadné hry“, tvrdí Lavrov

Trumpova administratíva však aj naďalej trvá na tom, že Washington má teraz oprávnenie zamerať sa na každú krajinu, ktorá porušuje „znovu uložené“ sankcie. Pre Lavrova je to z hľadiska chápania kvality diplomacie USA zrejmé.

„Američania, bohužiaľ, stratili akýkoľvek talent v diplomacii. Predtým mali vynikajúcich odborníkov, ale teraz zahraničná politika jedine kladie dopyt, či už diskutuje o Iráne, alebo o čomkoľvek inom,“ ďalej poznamenal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ak ich náprotivok nesúhlasí a odmietne sa k veci postaviť , „dajú ultimátum, stanovia termín a potom uložia sankcie.“

V sobotu sa Washington pokúsil vrátiť rozsiahle sankcie OSN proti Teheránu a trval na tom, že koná v rámci práva, ako pôvodná strana spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), paktu z roku 2015, ktorý Irán uzavrel s hlavnými svetovými mocnosťami. USA opustili dohodu v roku 2018 na základe rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa.

Trump tvrdí, že jeho prezidentská funkcia mu zničila spoločenský život

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info