fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský jadrový gigant Rosatom má v pláne do roku 2030 ovládnuť 10% svetového trhu s lítiom

Ilustračné foto lítiových batérii / Pixabay

Uranium One, jednotka ruskej štátnej firmy pre jadrovú energiu Rosatom, plánuje začať produkovať lítium do roku 2023, pričom do roku 2030 chce ovládnuť 9 až 10% svetového trhu, informuje portál RT.

„Uvažujeme o získaní surovinových aktív v zámorí s cieľom ich integrácie do globálnych dodávateľských reťazcov pre finálne výrobky, ako sú batérie s výrobou v Rusku,“ uviedol Sergey Polgorodnik, generálny riaditeľ spoločnosti Joint Stock Co. TENEX.

Spoločnosť Uranium One v uplynulom roku aktívne vyhľadávala lítiové aktíva. V októbri podpísalo memorandum o porozumení s kanadskými ministerstvami o získaní až 51% podielu na lítiovom projekte spoločnosti Atacama v severnom Čile.

Prínos pokrýva licenciu s rozlohou 46 200 hektárov v jednom z najkvalitnejších a najväčších zdrojov bieleho kovu na svete, ktorý sa stal nenahraditeľnou súčasťou nabíjateľných batérií používaných v technologicky vyspelých zariadeniach a elektrických vozidlách (EV).

Irán vyzýva svet, aby sa zjednotil proti „nezodpovednému počinu“ USA

Čílska soľná soľ Atacama, ktorá je domovom popredných výrobcov lítia Albemarle a SQM, predstavuje asi jednu tretinu svetových dodávok kovového akumulátora.

V decembri 2019 Uranium One začal rokovania s austrálskymi Prospect Resources (ASX: PSC) o kúpe podielu lítiovej bane Arcadia v Zimbabwe.

Zimbabwe tlačí lítium ako hlavné lákadlo investorov, pretože sa zdá, že do roku 2022 bude zásobovať 10% svetových potrieb. Krajina je v súčasnosti piatym najväčším svetovým výrobcom bieleho kovu.

Pomalá smrť veľkých ropných spoločností

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info