fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kotleba vzniesol ďalšiu námietku zaujatosti, sudkyňa ŠTS o nej nekonala

Na snímke poslanec Národnej rady SR Marián Kotleba (ĽSNS). FOTO TASR - Martin Baumann

Predseda ĽSNS Marian Kotleba obžalovaný v kauze kontroverzných šekov pre chudobnejšie rodiny vzniesol v pondelok na pojednávaní ďalšiu námietku zaujatosti voči samosudkyni Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Ružene Sabovej. Podľa jeho názoru je sudkyňa ovplyvnená médiami a koná v jeho neprospech.

„Sudca by sa nemal nechať ovplyvňovať verejnou mienkou. Neviem, za čo som súdený a neviem doteraz, prečo má byť sprísnená kvalifikácia,“ povedal mimo iného Kotleba. Sudkyňa podľa neho založila do spisu podnet na NAKA po zhliadnutí mediálneho výstupu ku kauze na YouTube.

„Samosudkyňa žije mediálnymi výstupmi,“ nechal sa počuť predseda ĽSNS. Sudkyňa o jeho námietke nekonala, pretože nespĺňala procesné náležitosti. V lete Kotleba už raz podal námietku zaujatosti voči sudkyni, tú však Najvyšší súd SR v auguste právoplatne zamietol.

Na Slovensko prichádzajú slúžiť prví americkí vojaci

Proces s Kotlebom na ŠTS pokračuje v pondelok po približne trojmesačnej prestávke. Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Ak sa k nej v prípade uznania viny prikloní, hrozilo by mu až osem rokov väzenia.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info