fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Český minister zdravotníctva rezignoval

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. FOTO TASR/AP

Z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie dnes český minister zdravotníctva rezignoval na svoju funkciu. Adam Vojtěch bude ďalej poslancom a bude sa venovať oblasti zdravotníctva, informovali Hospodářske noviny.

„Pánovi premiérovi som odovzdal svoju rezignáciu. Chcem tým vytvoriť priestor na nové riešenie epidémie koronavírusu, ktorá nás bude ešte nejaký čas sprevádzať,“ uviedol Vojtěch na pondelkovej tlačovej konferencii. „Prišiel som na rezort priniesť koncepciu systémovej zmeny. Ale epidémia koronavírusu mi túto úlohu nedovoľuje dokončiť,“ povedal ďalej odchádzajúci minister.

Podľa Vojtěcha zvládla Česká republika prvú vlnu nákazy dobre a myslí si, že za jeho éry sa podarilo v zdravotníctve dokončiť či aspoň naštartovať viacero zmien. Rovnako je presvedčený, že pre zvládnutie epidémie ochorenia COVID-19 urobil maximum. „Nemám sa za čo hanbiť,“ dodal.

Český minister zdravotníctva si môže sypať popol na hlavu. Mal počúvať slovenského odborníka?

Premiér Andrej Babiš reagoval na rozhodnutie Vojtěcha prostredníctvom sociálnej siete. „Urobil na ministerstve viac práce ako väčšina jeho predchodcov. A boj s prvou vlnou zvládol neuveriteľne. Chápem, že toho na neho muselo byť moc, že bol znechutený politikou a médiami a rozhodol sa odísť. Ďakujem mu. Za všetko,“ napísal Babiš na Twitteri.

Premiér Babiš vyjadril Vojtěchovi na sociálnej sieti i poďakovanie:

Hospodářske noviny zároveň pripomenuli nezhody, ktoré mali Babiš s Vojtěchom v uplynulých týždňoch, keď sa nevedeli dohodnúť na krokoch v boji proti koronavírusu. Vojtěch ešte ako minister oznámil koncom augusta čiastočne plošný návrat k rúškam, premiér to však skritizoval.

Vojtěch preto návrh stiahol a nariadil nosenie rúšok len v hromadnej doprave, nemocniciach a úradoch. Babiš prišiel s vysvetlením, že minister zdravotníctva mal zlé informácie od odborníkov. V reakcii na to rezignoval epidemiológ Rastislav Maďar, ktorý bol šéfom skupiny na uvoľňovanie opatrení a ktorý tento návrh inicioval. Vojtěch však už minulý týždeň pripustil, že bola chyba, že na rúškach viac netrval.

Česi opäť zvažujú núdzový stav

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info