HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prieskum ukázal, že väčšina Rusov uprednostňuje vysokú životnú úroveň a mier pred štatútom superveľmoci

moskva kremeľ
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Viac ako tretina (37%) Rusov si myslí, že ich krajina je stále superveľmocou, a iba 31% si myslí, že je dôležité mať takéto postavenie. Tieto údaje vyplývajú to z nového prieskumu o prístupe verejnosti k postaveniu vo svete, informuje portál RT.

Za približne šesť rokov poklesol počet ruských občanov, ktorí sa domnievajú, že by sa ich krajina mala usilovať o získanie superveľmoci, ako tomu bolo počas ZSSR, zo 42% na 31%, tvrdí štátny prieskumník VCIOM.

V roku 2020 si viac ľudí myslí, že Rusko by sa malo zamerať na to, aby bolo „jednou z 10 až 15 najdôležitejších ekonomicky rozvinutých a politicky vplyvných krajín na svete“ so zameraním na vysokú životnú úroveň, sociálnu politiku a mier.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou prerástla do Trumpových útokov na WTO

Na otázku, či je krajina na ceste k tomu, aby sa opäť stala superveľmocou, iba 29% odpovedalo, že sa tak stane v priebehu nasledujúcich 15-20 rokov. To je výrazná zmena od roku 2014, keď tento názor zastávala väčšina (54%).

Prieskum v roku 2014 sa uskutočnil začiatkom apríla, iba mesiac po opätovnom prebratí Krymu. O šesť rokov neskôr sa zdá, že podpora Krymu vybledla a zdá sa, že teraz majú Rusi iné priority.

Cichanovská „zaručuje“ Lukašenkovi bezpečnosť, ak „mierovo a ľudsky“ odstúpi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info