HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kolesníkovej hrozí až 5 rokov väzenia a obvinenie z „verejnej výzvy na prevzatie moci“

Maria Kolesnikova, reprezentatka Viktora Babarika gestikuluje po zasadnutí volebnej komisie v bieloruskom Minsku 14. júla 2020. / TASR (AP)

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozičnej Koordinačnej rady Maryja Kolesníková bola obvinená z verejného vyzvania na prevzatie moci, uviedli v stredu vyšetrovatelia. Ide o jedinú predstaviteľku z trojice žien, ktorá aj po voľbách ostala v krajine, informuje portál RT.

Kolesníková, ktorá spolu so Svetlanou Cichanovskou a Veronikou Čepkalo, bola v čele protestov proti dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, bola minulý týždeň zatknutá po dramatickom slede udalostí. Podľa všetkého bola unesená za bieleho dňa na ulici v Minsku, skôr ako sa jej pokus o násilné vyhostenie na Ukrajinu skončil neúspechom.

Tieto tri ženy sa ocitli na čele opozičného hnutia po tom, čo ich muži, ktorí mali byť pôvodne v prezidentských voľbách, boli zatknutí alebo vyhostení.

Manžel Čepkalo, Valery, pôvodne utiekol do Ruska a manžel Kolesníkovej Sergej bol uväznený. Kolesniková bola vedúcou kampane pre iného potenciálneho volebného kandidáta Viktora Babarika, ktorému bolo zamietnuté miesto na hlasovacom lístku a taktiež bol uväznený.

Maryjiu Kolesnikovú zadržali za pokus nelegálne opustiť krajinu

„Vyšetrovatelia dnes vzniesli obvinenie proti Marii Kolesníkovej podľa článku 361 ods. 3 trestného zákona (výzvy na konanie zamerané na poškodenie národnej bezpečnosti Bieloruska), pričom zostáva aj naďalej vo väzbe a vyšetrovanie pokračuje,“ uvádza sa vo vyhlásení vyšetrovacieho výboru krajiny. Tento článok predstavuje trest odňatia slobody na dva až päť rokov.

Kolesníková bola zadržaná v ranných hodinách 8. septembra a vzatá do väzby. Podľa Bieloruského výboru pre štátne hranice bola zadržaná pri pokuse o nelegálne prekročenie hranice s Ukrajinou.

Po minulomesačných prezidentských voľbách zachvátili Bielorusko celonárodné demonštrácie. Podľa oficiálnych výsledkov Ústrednej volebnej komisie zvíťazil úradujúci Lukašenko s 80 percentami hlasov. Na druhom mieste skončila Cichanovská, ktorá získala 10,12 percenta hlasov. Odmietla však uznať výsledok volieb a odišla z Bieloruska do Litvy.

SAE dúfa, že normalizačná dohoda rozptýli izraelské pochybnosti o predaji amerických lietadiel F-35

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info