fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

SAE dúfa, že normalizačná dohoda rozptýli izraelské pochybnosti o predaji amerických lietadiel F-35

F-35 Lockheed Martin
Ilustračné foto / Wikipédia

Spojené arabské emiráty uviedli, že požiadavka na nákup amerických bojových lietadiel F-35 bola na stole ešte predtým, ako sa dohodli na normalizácii vzťahov s Izraelom, a to aj napriek hlasnému nesúhlasu Benjamina Netanjahua s akýmkoľvek takýmto predajom, informuje portál RT.

Mierová dohoda by mala rozptýliť „akékoľvek pochybnosti“ o tom, ako Spojené arabské emiráty kupujú stíhačky F-35 od USA, uviedol v utorok minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Anwar Gargash.

SAE sa snaží modernizovať svoje vojenské sily a „naša požiadavka na F-35 a ďalšie systémy predchádza tejto dohode,“ uviedol. Existujúce prúdové lietadlá F-16 v krajine sú dnes takmer dve desaťročia staré a je čas ich obnoviť, citovala ministra agentúra Reuters. Spojené arabské emiráty a Bahrajn susediace s Perzským zálivom v utorok v Bielom dome podpísali normalizačné dohody s Izraelom, niekoľko dní po tom, čo americký prezident Donald Trump tento krok oznámil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však uviedol, že jeho vláda bude proti predaju vojenských lietadiel F-35 z USA do Spojených arabských emirátov. „Mierová dohoda so SAE neobsahuje žiadne klauzuly týkajúce sa tejto záležitosti a USA Izraelu objasnili, že vždy zabezpečí kvalitatívnu výhodu Izraela,“ uviedol ešte v auguste.

Hnutie Hamas varovalo Izrael pred eskaláciou vojenského konfliktu

Trump v utorok pre Fox News uviedol, že nebude mať problém s predajom stíhačiek do SAE. Dodal, že by bol tiež ochotný predať rovnaké zbraňové systémy predávané Izraelu ďalším krajinám na Blízkom východe, pretože by to bolo dobré pre USA aj pre americké pracovné miesta.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo však po stretnutí s Netanjahuom koncom augusta uviedol, že Washington sa zaviazal zachovať izraelskú vojenskú výhodu na Blízkom východe, a to aj v rámci budúcich zbrojných dohôd s inými štátmi. Po ich stretnutí Netanjahu uviedol, že si nie je vedomý žiadnej dohody F-35 medzi USA a SAE.

Z pásma Gazy vypálilo niekoľko rakiet na Izrael po tom, čo Bahrajn a SAE podpísali mierovú dohodu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info