HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Cichanovská „zaručuje“ Lukašenkovi bezpečnosť, ak „mierovo a ľudsky“ odstúpi

Cichanovská je presvedčená o svojom víťazstve vo voľbách. Foto: TASR (AP)

Predstaviteľka bieloruskej opozície Svetlana Cichanovská sľúbila súčasnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, že jeho bezpečnosť bude zaručená, ak sa „pokojne“ vzdá moci, informuje portál RT.

V rozhovore Cichanovská vysvetlila, že budúca vláda, ktorá nebude mať Lukašenka, bude brať do úvahy názory bieloruských občanov, čo znamená, že dostane „ešte viac“ ako len základné bezpečnostné záruky.

„To všetko sa dá dohodnúť. Samozrejme, ak odíde pokojne a ľudsky,“ odpovedala na otázku, či by prisľúbila súčasnému prezidentovi bezpečnosť.

Cichanovská hovorila aj o svojich plánoch na zloženie jej kabinetu pre prípad, že sa k moci dostane ako vodkyňa Bieloruska. Litovský politik uviedol, že zo súčasných ministrov bude zostavená dočasná vláda a o budúcich rozhodnutiach potom bude rozhodovať ten, kto voľby vyhrá.

Litva uznala Cichanovskú za prezidentku Bieloruska. Minsk tvrdí, že sa porušuje medzinárodné právo

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že Lukašenko je „legitímny bieloruský prezident“, a preto nepotrebuje na zaistenie svojej bezpečnosti Cichanovskú. Moskva tiež opakovane vyjadrila podporu dlhoročnému bieloruskému vodcovi.

„Myslím si, že vo svojej krajine nepotrebuje žiadne bezpečnostné záruky,“ uviedol Peskov. „Pokiaľ ide o zvyšok, sú to všetko vnútorné záležitosti Bieloruska.“

Cichanovská v pondelok kritizovala ruského prezidenta Vladimira Putina za stretnutie s Lukašenkom, ktorého nazvala „uchvatiteľom“, a tvrdila, že akékoľvek dohody medzi Moskvou a Minskom nebudú mať „nijakú právnu silu“ a bude „preskúmaná novou vládou“.

Očkovanie proti koronavírusu podstúpili v Číne domácou vakcínou už tisícky ľudí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info