fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Navaľnyj sa plánuje vrátiť do Ruska, informovali NYT

Alexej Navaľnyj a jeho manželka Julia pózuje vnemocnici. Berlín, Nemecko 15. septembra 2020 / SITA (Navalny instagram cez AP)

Alexej Navaľnyj, ktorý už hovoril s nemeckým prokurátorom, odmietol súhlasiť s ruskou požiadavkou na spoločné vyšetrovanie prípadu s Nemeckom, uviedol bezpečnostný úradník

Ruský bloger Alexej Navaľnyj neplánuje zostať v Nemecku navždy a chce sa do Ruska vrátiť, keď sa zotaví, aby mohol pokračovať v misii, uviedol vysoký nemecký bezpečnostný úradník pre The New York Times. Správu prevzal portál tass.com.

„Neplánuje odísť do exilu v Nemecku,“ uviedol podľa denníka úradník. „Chce ísť domov do Ruska a chce pokračovať vo svojej misii.“

Navaľnyj, ktorý hovoril s nemeckým prokurátorom, odmietol spolupracovať s ruskou stranou na spoločnom vyšetrovaní prípadu s Nemeckom, uviedol bezpečnostný úradník.

AKTUALIZOVANÉ: Navaľnyj sa prebral z kómy a reaguje na verbálne podnety

Ruský predstaviteľ opozície Alexej Navaľnyj bol 20. augusta prevezený do miestnej nemocnice v sibírskom meste Omsk. Upadol do kómy a bol napojený na ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti. 22. augusta bol letecky prepravený do nemocnice Charite v Berlíne. Nemecká vláda 2. septembra tvrdila, že Navaľnyj bol otrávený toxickým prostriedkom z triedy Novičok. V pondelok Berlín tvrdil, že tri laboratóriá EÚ, vrátane laboratórií vo Francúzsku a Švédsku, potvrdili nemecké závery. Podľa nemeckého ministerstva zahraničia odobrali vzorky z Navaľného organizmu aj odborníci Organizácie pre zákaz chemických zbraní, ktoré ich odovzdali referenčným laboratóriám organizácie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov neskôr uviedol, že Rusko je pripravené na komplexnú spoluprácu s Nemeckom. Poznamenal, že predtým, ako bol Navaľnyj prevezený do Berlína, v jeho organizme neboli nájdené žiadne toxické látky. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že nemecké ministerstvo zahraničia neposkytlo ruskému veľvyslancovi nijaké dôkazy o údajnej otrave.

Trump zatiaľ nevidel žiaden dôkaz, že Navaľnyj bol otrávený

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info