HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bahrajn bude nasledovať SAE pri normalizácii vzťahov s Izraelom, oznámil Trump

Na snímke sprava pápež František a bahrajnský korunný princ Salmán ibn Hamad al-Chalífa počas súkromnej audiencie vo Vatikáne 3. februára 2020. / TASR (AP)

Bahrajnské kráľovstvo sa pripojí k Spojeným arabským emirátom pri podpise mierovej zmluvy s Izraelom budúci týždeň, oznámil americký prezident Donald Trump a stane sa tak druhým arabským štátom v Perzskom zálive, informuje portál RT.

„Ďalší historický prielom dnes!” napísal Trump v piatok na Twitteri, čím sa dlho spomínaná dohoda s Bahrajnom stala oficiálnou.

Zverejnil tiež spoločné vyhlásenie s bahrajnským kráľom Hamadom bin Isa bin Salmanom al-Khalifom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý potvrdzuje, že zástupca monarchie v Perzskom zálive sa zúčastní na ceremoniáli 15. septembra v Bielom dome a podpíše mierové vyhlásenie s Izraelom po boku SAE.

Spojené arabské emiráty zablahoželali Bahrajnu a Izraelu k rozhodnutiu nadviazať diplomatické vzťahy, povedala novinárom hovorkyňa ministerstva zahraničia v Abú Dabí.

Izraelský veľvyslanec v USA Ron Dermer v piatok ocenil túto správu a poďakoval Emirátom a Bahrajnu za „tento historický prielom“. Poďakoval tiež Trumpovi za „konfrontáciu s Iránom a pomoc pri transformácii nášho regiónu k lepšiemu“, čím naznačil, že „má prísť ešte viac!“

Trump reaguje na svoju nomináciu na Nobelovu cenu za mier

Maličká monarchia v Perzskom zálive, v ktorej vládne sunnitská dynastia úzko spojená so Saudskou Arábiou, je druhou arabskou krajinou, ktorá za posledný mesiac uznala Izrael. Mierová zmluva medzi Bahrajnom a SAE s Izraelom je prvým takýmto dokumentom od doby, keď Jordánsko uzavrelo mier so židovským štátom v roku 1994.

Po oznámení Spojených arabských emirátov 13. augusta Trump oznámil, že ostatné krajiny budú nasledovať jeho príklad „čoskoro“.

Ceny ropy ustupujú a narastajú obavy z nadmernej ponuky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info