fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trumpove omyly vedia aj potešiť

Americký prezident Donald Trump. FOTO TASR/AP

“Ježiško” od amerického prezidenta dorazil predčasne do Rakúska.

Veľa Rakúšanov v týchto dňoch preberá neobvyklý darček – americké šeky s podpisom prezidenta Trumpa, zväčša na sumu 1200 dolárov (asi 1000 eur). Rakúsky rozhlas a televízia ORF informoval, že domáce banky už preplatili asi sto takýchto šekov a ďalšie prichádzajú – píše portál faz.net.

Jedným z poberateľov je dôchodca  z hornorakúskeho Linzu, ktorý kedysi niekoľko rokov pracoval v USA ako čašník a teraz poberá malý dôchodok z Ameriky. Spočiatku si myslel, že išlo o zlý vtip, vysvetlil v spravodajskej relácii ORF „ZiB2“ . Banka skontrolovala pravosť šeku a o niečo neskôr mal peniaze na účte.

Trump chce ponechať vojenské noviny. Pentagón hovorí o neistote v rozpočte

Pozdravy podľa správy dostali aj au pairky, ktoré sa nedávno vrátili z USA do Rakúska kvôli koronovej pandémii. Dôvodom zasielania peňazí môže byť porušenie ochrany údajov americkými úradmi. Vláda zaslala šeky množstvu adresátov, ktorých kontakty mala na tajných zoznamoch. Sledovala totiž kontakty najmä pracujúcich v USA, ale pôvodom zo zahraničia.

Omylom boli vyplatené aj platby za viac ako miliónu úmrtí na koronavírus.  Ministerstvo financií a daňové orgány USA podľa všetkého pred odoslaním šekov neporovnávali svoje údaje s databázami zomrelých od oficiálnych orgánov sociálneho zabezpečenia.

V každom prípade, v prípade dôchodcu z Linzu, veľká časť peňazí potečie naspäť do Spojených štátov. Až pandémia ustúpi, chystá sa tam totiž na dovolenku…

TikTok má v pláne zažalovať Trumpovu administratívu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info