HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Obchodná konkurencia pre nemecké tanky Leopard prichádza z Južnej Kórey (video)

Juhokórejský tank K2 Black Panther. / YouTube (South Korean Military Channel)

Poľsko chce kúpiť až 800 bojových tankov – ide o objednávku v hodnote niekoľkých miliárd.

Zdá sa však, že krajina sa automaticky nespolieha na zbrojnú technológiu Made in Germany. Južná Kórea posiela do boja hlavný bojový tank K2 Black Panther – a má s ním skutočne čo ponúknuť. O doteraz neznámej konkurencii nemeckého zbrojárstva píše portál welt.de.

Dodávka tisícov nových bojových tankov v kombinácii s objednávkami za niekoľko miliárd dolárov – to bol sen nemeckého zbrojného priemyslu po rozpade Sovietskeho zväzu. Medzitým sa však ukázalo, že v bývalých štátoch Varšavskej zmluvy, ktoré sú dnes súčasťou NATO, nie sú zastarané ruské zbrane slepo nahradzované technológiou Made in Germany. Existuje konkurencia – a nielen z Ameriky.

Je pravda, že Maďarsko, ktoré je teraz v NATO a EÚ, je nateraz prvým zákazníkom nového nemeckého obrneného transportéra Lynx od spoločnosti Rheinmetall. Bola to objednávka vo výške dvoch miliárd eur a veľký úspech pre skupinu Düsseldorf. Z 218 obrnencov sa 46 má vyrobiť v Nemecku a zvyšok v spoločnom podniku v Maďarsku. Zároveň však prichádza správa od poľského člena NATO, že model z Južnej Kórey chce v konkurze na 800 tankov prekonať konkurenciu.

Ukrajinská stíhačka Su-27 „nechtiac zložila“ dopravnú značku uprostred diaľnice

Zbrojárska firma a dodávateľ komponentov pre železnice Hyundai Rotem Company, ktorá patrí do skupiny Hyundai Motors Group, chce získať miliardový kontrakt na nahradenie ruských tankov T72 a PT-91. Konkurenti, ako nemecký generálny dodávateľ Leopard Krauss-Maffei Wegmann (KMW) alebo Američania so svojim tankom M1 Abrams zdá sa, majú v ponuke z Južnej Kórey veľkého soka. Na poľskom veľtrhu zbrojenia (MSPO) boli ponuky Ázijcov veľmi pozorne sledované a šancu na úspech majú veľmi veľkú.

Ostane Rusko jediným porazeným v novej studenej vojne medzi USA a Čínou?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info