HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Hubbleov vesmírny ďalekohľad zachytil neuveriteľný obraz tlakovej vlny po výbuchu supernovy (FOTO)

Ilustračné foto supernovy / Pixabay

Hubblov vesmírny ďalekohľad v priebehu svojej 30-ročnej misie zaznamenal nespočetné množstvo úchvatných fotografií. Posledným príkladom je neuveriteľný obraz tlakovej vlny po výbuchu supernovy, ktorá bola od Zeme vzdialená asi 2 600 svetelných rokov, informuje portál RT.

K silnej explózii došlo v súhvezdí Labuť, keď bola hviezda vyhladená. Hviezda bola asi 20-krát ťažšia ako naše Slnko a k jej ničivej smrti pravdepodobne došlo pred 10 000 až 20 000 rokmi.

Nádherná fotografia zobrazuje iba malú časť tlakovej vlny, ktorá zostala po úžasnej astronomickej udalosti. V priebehu tisícročí od supernovy sa zvyšok rozšíril o 60 svetelných rokov od jeho stredu.

Obrázok ukazuje malú časť tlakovej vlny, ktorá zostala po supernove / ESA / Hubblov vesmírny ďalekohľad & NASA, W. Blair

Je zaujímavé, že zvyšok sa naďalej rozširuje pôsobivou rýchlosťou 350 kilometrov za sekundu. Keď sa hviezdna vlna z explózie zmieša s medzihviezdnym materiálom s nízkou hustotou, vytvorí sa z neho nádherná závojovitá štruktúra zachytená na fotografii.

V roku 1991 Hubblov vesmírny ďalekohľad taktiež zachytil obraz tlakovej vlny supernovy v súhvezdí Labuť, ale len malý kus.

Snímok z roku 1991 ukazuje malú časť tlakovej vlny / NASA / Hubblov vesmírny ďalekohľad

Elon Musk oznamuje „úžasnú“ misiu na Mars, avšak pripúšťa, že prví kolonisti takmer určite zomrú

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info