HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vzbura proti nadradenosti sociálnych sietí. Petícia proti cenzúre na sociálnych sieťach

facebook cenzúra petícia
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Známe české osobnosti sa postavili proti cenzúre na sociálnych sieťach. Porazia Zuckerberga?

Do boja proti cenzúre slobody prejavu nadnárodnými spoločnosťami sa vybrala ťažká kavaléria. Matematik a komentátor Marian Kechlibar, R&D konzultant Vlastimil Veselý a slávny vývojár Daniel Vávra spoločne spísali petíciu proti obmedzovaniu slobody slova na sociálnych sieťach. A tá má silnú odozvu

Trpezlivosť  už došla známym českým osobnostiam, ktoré si neberú servítku na ústa pri spoločenských nesvároch, ktoré má skryť cenzúra.  sVerejne vyjadrili svoj nesúhlas s nekontrolovateľným konaním sociálnych sietí, ktoré časdtokrát bezdôvodne blokujú rôznych jedincov a to len preto, že napísali okorenený príspevok, alebo ostro reagovali v diskusii, či si dovolili zverejniť nekorektný, ale inak neškodlivý obrázok.

O čo ide v petícii

O čo ide? Matematik a komentátor Marian Kechlibar, R&D konzultant Vlastimil Veselý a slávny vývojár Daniel Vávra spoločne spísali petíciu proti obmedzovaniu slobody slova na sociálnych sieťach. K nim sa pripojil ešte egyptológ Miroslav Bárta, spisovateľ David Zábranský, šéfredaktor Marek Stoniš, podnikateľ Stanislav Bernard či podpredseda Rady ČT Pavel Matocha. Petíciu v súčasnosti podpísalo vyše šesť tisíc ľudí.

Najväčšie sociálne siete vstúpili do vojny s Trumpom (Valentin Katasonov)

Signatári upozorňujú, že cenzúra na sociálnych sieťach sa postupne rozrastá, a žiadajú, aby sa vecou začal zaoberať český parlament, vláda a prezident, pretože sociálne siete nie sú miestom na „pokec„. V našej dobe majú výsadné miesto v ovplyvňovaní správania a myslenia ľudí.

„Globálne sociálne siete dnes predstavujú hlavné fóra verejnej diskusie a sú tiež významným fórom politickým. Ich vplyv na politickú súťaž a volebné výsledky je porovnateľný s najväčšími tlačenými, rozhlasovými alebo TV médiami. Vlastníci platforiem majú na trhu prakticky monopolné postavenie a nie sú politicky neutrálni. Naopak, selektívnou filtráciou obsahu a blokáciou nepohodlných užívateľov systematicky porušujú právo na slobodu prejavu a ustanovenia o neprípustnosti cenzúry, základné kamene ústavného poriadku ČR,“ píše sa v texte petície.

Autori petície upozorňujú, že na sociálnych sieťach nie je garantovaný rovnaký prístup a jednotlivé názory nemajú rovnakú šancu byť publikované.

„Správu obsahu vykonávajú podľa nepriehľadných, vágnych a nekonzistentne aplikovaných pravidiel. Úplne legitímne názory bežných užívateľov (už dávno nejde len o kontroverzných ,radikálov‚) odstraňujú tieto firmy zo spoločenskej diskusie bez možnosti sa brániť. Cenzurujú už aj prosté historické fakty,“ upozorňuje petícia.

Slogan Siliconovej mafie: „všetko je biznis“ (Valentín Katasonov)

Podľa signatárov je „neprijateľné, aby o tom, čo je pravda alebo lož, rozhodovali zle platení zamestnanci z Filipín, ktorí veľakrát ani neovládajú príslušný jazyk a spoliehajú sa na automatické preklady. Je neprijateľné, aby anonymný študentský brigádnik určoval, ktorý politický názor je možné šíriť, navyše podľa neznámych inštrukcií. Je možné hovoriť o slobodnom prístupe k informáciám, demokratickej politickej súťaži a slobode slova, ak nadnárodné korporácie rozhodujú, ktoré príspevky potlačia a ktoré čitateľom úplne odfiltrujú? Ak zasahujú už aj do obsahu súkromných správ a pri vyhľadávaní uprednostňujú vybraných politických kandidátov„?

Ako sa dá proti cenzúre bojovať?

Nejde o nejaké abstraktné úvahy. Ako píšu autori petície, svoje skúsenosti s cenzúrou sociálnych sietí má už rad zahraničných i českých politikov, právnikov a médií. Vlani dočasne vyhodili z Facebooku ústavného právnika Pavla Hasenkopfa, pretože napísal meno aktivistu Robinsona.

Alebo kauza Reflex. Jeho šéfredaktor sa za obálku s podobizňou Adolfa Hitlera čiernej pleti znepáčil Facebooku, a ten ho tak zablokoval.

„Mnohí si donedávna mysleli, že je to len problém radikálov a čudákov a ich samotných sa to netýka. Teraz vidíme, že sa to isté deje svetoznámym osobnostiam, rešpektovaným intelektuálom, univerzitným profesorom a politickým kandidátom. Potláčanie slobody prejavu sa teda stáva bežnou praxou,“ zdôrazňuje petícia.

O informačnom supermonopole v USA (Valentin Katasonov)

Čo navrhujú autori petície?

Vyzývajú zákonodarcov parlamentu, vládu a prezidenta Českej republiky, ktorých povinnosťou je chrániť ústavný poriadok, aby začali verejnú diskusiu s účasťou širokej verejnosti o tom, ako zabrániť obmedzovaniu slobody prejavu na sociálnych sieťach, ktorá už začína deformovať politickú súťaž a fungovanie demokratických procesov. Ďalej, aby bez zbytočného odkladu vytvorili parlamentnú komisiu so zastúpením všetkých strán v Poslaneckej snemovni a odborníkov z oblasti práva, ktorá by sa zaoberala prípadmi občanov i právnických osôb, ktorých účty boli blokované a príspevky zmazané, aby tieto skúsenosti mohli byť využité pre následný zákonodarný proces. A nakoniec, aby od globálnych platforiem žiadali formou zákonnej povinnosti ustanovenia zodpovednej osoby s pôsobiskom v ČR a s primeranými rozhodovacími právomocami pre priebežné riešenie prípadov, kde mohol byť porušený zákon.

„Len„ súkromná firma?

Podarí sa zastaviť alebo aspoň obmedziť cenzúru na sociálnych sieťach? O tom Sputnik hovoril s Lukášom Belickým, radovým členom Trikolóry v Stredočeskom kraji, ktorý sa sám stretol s blokáciou na Facebooku.

„Určite je to veľmi potrebná a chvályhodná iniciatíva. Najmä v posledných štyroch rokoch od zvolenia Donalda Trumpa pre zidentom USA začala na Facebooku obrovská cenzúra povedzme konzervatívnejších názorov. Zástancovia súčasných poriadkov na Facebooku síce namietajú, že ide o súkromnú firmu a že kto s pravidlami nesúhlasí, nemusí tam byť. Avšak to nie je tak úplne pravda. V dnešnej dobe ide o tak vplyvnú platformu, ktorá je schopná bez preháňania spôsobiť revolúciu v nejakej krajine, že táto téza rozhodne neplatí,“ myslí si expert.

Kto vládne Amerike? Biely dom alebo Silicon Valley? (Valentin Katasonov)

Naozaj je sloboda slova na sociálnych sieťach obmedzovaná?

„Áno, je. Na jednej strane sú tolerované vyhrážky a priania smrti prezidentovi Zemanovi, premiérovi Babišovi, Tomiovi Okamurovi, predsedovi Trikolóry Václavovi Klausovi ml. a ďalším a na strane druhej môžete byť zablokovaný kvôli tomu, že o Afroameričanovi poviete, že je černoch. Čo je mimochodom správne,“ hovorí pán Belický.

Zhoda okolností?

Stretol sa sám s obmedzením svoje vlastné slobody slova na sociálnych sieťach?

„Áno, mnohokrát. Dokonca zhodou okolností práve v čase rozhovoru pre Sputnik som uprostred týždenného bloku za to, že som napísal o predsedovi Senátu Vystrčilovi, že to je šašo. Nejaký Filipínec to najskôr vyhodnotil zle, a tak mi Facebook napísal, že šírim ,nenávisť‚. No, neviem. Skôr by som povedal, že onen Filipínec mal možno nejaké zadanie. Ale nechcem špekulovať,“ hovorí politik.

Čo s tým vôbec môže urobiť vláda alebo parlament? Dá sa politike Facebooku alebo Twitteru brániť?

„Osobne si myslím, že jediný, kto s tým môže niečo urobiť, je americký prezident Trump. A už naznačil, že by sa tým chcel zaoberať, a dúfam, že v druhom období to urobí. Pretože trh v USA je pre Facebook a Twitter zásadný, takže na to má páky,“ hovorí Lukáš Belický.

Kotleba, komsomolci a ohrozená zvrchovanosť Slovenska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info